Yas farkliliklari ve evlilik iliskisi

Evlenecek kisilerin psikolojik özelliklerini belirleyen biyolojik yas degil, yetisme tarzi, egitim durumu, yetistigi aile vs.dir. Bu nedenle evlilikte önemli olan kisilerin biyolojik yasi degil, psikolojik yaslaridir. Ayni yasta olup da eslerden birinin çocuk karakterli, digerinin ise olgun bir kisilige sahip olmasi mümkündür. Evlilikte ideal olan yas farkinin az olmasi ya da erkegin en fazla dört-bes yil büyük olmasidir. Çünkü her yasin psikolojik ihtiyaçlari, beklentileri farklidir. Yas farki arttikça psikolojik ihtiyaçlar ve beklentilerdeki farklar artacak ve bu durum evlilikte uyumu zorlastiracaktir. Aslinda evlenecek çiftler evlilikle ilgili psikolojik olgunluga eristikten sonra, aralarindaki yas farkinin çok da büyük önemi yoktur.

FARKLILIKLARI KABUL EDIN

ORTAK YÖNLERINIZI ÖN PLANA ÇIKARIN

Evlenmeye hazirlanan çiftlerin, kültür, egitim, yas, hayata bakis açisi, ekonomik durum gibi farkliliklarin ileride sorun olmamasi için birbirini oldugu gibi kabul etmesi, farkliliklar yerine ortak noktalari ön palana çikarmasi gerekir. Esler yaslandikça aralarindaki yas farki da azalmaya baslar; bu bilinen bir gerçektir. Bu açindan bakildiginda, otuz bes yasindaki bir erkekle yirmi yasindaki bir kiz arasindaki iliski, altmis bes yasindaki bir erkekle elli yasindaki bir kadin arasindaki iliskiye kiyasla çok daha büyük risk altindadir. Esler genç yaslardayken aralarindaki yas farkinin daha fazla risk içermesinin nedeni, olgunluk ve deneyimlerin daha çok fark yaratacak olmasidir. Büyük yas farkina sahip çiftlerin genel sorunlarina bir göz atarsak.

Daha yasli olan sizseniz:

1. Sevgilinize karsi sabirsiz bir tutum gelistirebilirsiniz.

2. Sevgilinize sanki ebeveynmis gibi davranabilirsiniz.

3. Mali açidan sevgilinizden çok daha iyi bir durumda olabilirsiniz.

4. Iliskide daha çok güç sahibi oldugunuzu düsünerek son sözün size düstügünü iddia edebilirsiniz.

5. Kendi ilgi alanlarinizdan, arkadaslarinizdan ve yasam tarzinizdan feragat ederek, iliskinizi yürütmeye çalisabilirsiniz.

Daha genç olan sizseniz:

1. Sevgilinize asiri deger verebilir ve onun karsisinda ezilebilirsiniz.

2. Sevgilinize sanki ebeveynlerinizden biriymis gibi yaklasabilirsiniz.

3. Sevgilinize uyum saglamak için ilgi alanlarinizdan, arkadaslarinizdan ve yasam tarzinizdan feragat edebilirsiniz.

Askin ve seksin ideal ortalama yasi her iki cins için en uygun ideal yas 35’dir. Mutlu bir beraberlik ve cinsel yasam için yas farki en fazla 5–10 yas olmalidir. 10 yas fark olmasi çiftlerde sorun yaratabilir. Çünkü insanlar her 10 yilda bir yeni bir kusak yaratirlar ve her kusagin algilari ve beklentileri farklidir.

Evlilik birbirini seven iki kisinin bir araya gelmesi demek degil, uzun bir yolculuga çikis ve bu yolculukta farkliliklarin bir noktada uzlasmasidir. Özetle evlenecek kisiler birbirlerini tamamlayabilecek mi, önemli olan budur.

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Yorumlar