Vajinismus

Vajen girisindeki kaslarin spazmi sonucu, cinsel birlesme girisiminin olanaksiz hale geldigi ya da son derece agrili oldugu durumdur. Kasilmalar cinsel birlesme girisimine kosut olarak ortaya çikmakta ve vajinismuslu kadin bu kasilmalar üzerinde kontrolü olmadigini düsünmektedir. Birincil tipte bir cinsel islev bozuklugu olup, uygun biçimde tedavi edilmezse yasam boyu sürebilir. Evlilik içi sorunlar tabloya eklenmemisse tedaviye iyi yanit vermektedir.

Vajinismus, birincil bir cinsel islev bozuklugu olmakla birlikte, nadiren vaginal travmalara, iyi yapilmamis epizyotomiye ya da tekrarlayici vaginal enfeksiyonlara ikincil olarak gelisebilir. Bu tür durumlarda cinsel birlesmenin agrili olmasi zaman içinde perine kaslarinda spazma neden olarak ikincil vajinismus sorununa yol açabilir.
Vajinismuslu kadinlarin çogunda vaginal penetrasyona iliskin korku vardir. Bu nedenle vajinismuslu kadinlar tampon kullanmaz ve jinekolojik muayeneden kaçinirlar. Zaman zaman da dogum yapmayla ilgili korkular yasarlar. Çogu, genital bölgelerinin çirkin ve rahatsizlik verici bir görüntüsü olduguna inanirlar. Vagenlerin çok küçük, penisin ise iri oldugunu düsündüklerinden cinsel birlesmenin agrili ve kanli olacagindan endise ederler. Vajinismuslu olgularda çogunlukla sinirli da olsa uyarilma ve orgazm yasarlar. Bu nedenle, cinsel birlesme saglanmasa da doyurucu bir cinsel yasam sürdürebilirler. Cinsel ilgi azalmasi ve orgazm bozuklugunun tabloya eklendigi durumlarda tedavi güçlesmektedir.

Vajinismus sorunu çözülmediginde, eslerinde erken bosalma, cinsel ilgi ve istek azalmasi ya da erektil yetmezlik gibi sorunlarin görülme sikligi oldukça fazladir.
Vajinismusda, profesyonel yardim, konuyu bilen, seks terapilerinin yani sira evlilik terapileri konusunda da deneyimi olan terapistler tarafindan verilmelidir.
Vajinismus sorunuyla ilgili bir baska gerçek, hekimlerin uygunsuz tedavi girisimleridir. Önerilen anestezik ve agri giderici pomatlar, hastanin agri duyacagina iliskin beklentilerini artirmakta, himenektomi ise psikoterapötik yaklasimlari olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tür fiziksel girisimleri ya da ögüt verici olmaktan öteye gitmeyen ve terapistten daha çok “baba” tavrini andiran “psikolojik” yaklasimlarin yarari olmamakta, tersine kadindaki çaresizlik duygularini artirmaktadir. Sorunun özüne inmeyi amaçlayan psikoanalitik yönelimli yaklasimlar ise tedavisi aciliyet gerektiren vajinismus sorunun çözümünü geciktirmekte ve hastanin umutsuzluk ve çaresizlik duygularini pekistirebilmektedir.

Tedavisi için izlenmesi gereken adimlar

1-Ask kaslariyla (pelvik taban kaslari) iletisim saglamak

Ask kaslarinin istemsiz kasilmasi sonucu vajinismus olusmaktadir. Bu tür vajinal kasilmalar özellikle penis vajina birlikteligini içeren cinsel birlesmeye (penetrasyon) yakin olundugu zaman belirginlesmektedir. Çogu kadin, bu kaslarin nasil çalistigi ve kontrol edilecegi konusunda pek bilgiye sahip degildir. Ilk adim ask kaslarini kontrol etmeyi ögrenmek için onlarla baglanti kurmaktir. Böylece kisi kendi eylemlerini kontrol edebilecektir. Diger bir degisle, vajinismusun üstesinden geleme asamasindaki ilk adim ask kaslarin kasilmasini ve rahatlamasini saglayarak bunun nasil yapildigini ögrenmek olacaktir.

2-Ask kaslarini kasip, gevsetmek veya gerip serbest birakmak

Gerginlik genel olarak kaslarda, özellikle de ask kaslari üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Herkeste oldugu gibi sinir sistemi aciya karsi savasmak ya da kaçmak zorundadir ve vücut bunu kaslarini gererek yapmaktadir. Bu otomatik bir mekanizmadir. Vajinismuslu kadinlarin tek farki, korunma içgüdülerini kontrol edememeleridir. Nasil ki ask kaslarinin gerilmesi için komut veriliyorsa, gevsemesi içinde komut verilmesi gerekir. Bu kontrolü ele alabilmek için vücudun kas gruplarina (omuzlar, bacaklar, kollar, karin, vb.) odaklanmak gerekir. Odaklandiktan sonra kadin karnini içeri dogru çekerek kontrollü nefes almayi ya da omuzlarinizi kaldirip indirmeyi yani kontrol etmeyi ögrenebilir. Bu zaman alacaktir fakat bilinçli olarak vücudu dinlemek önemlidir. Bu gevseme egzersizleri, gerginligi ortadan kaldirmak, konsantre olmak ve fiziksel agriyi ortan kaldirmak için yararlidir. Vücudun rahatlamasini ögrenmek ayni zamanda ask kaslarini gevsetmeyi ve vajinal gerginligi önlemede etkili olacaktir.

3-Cinsellik algisini degistirmek

Vajinismusta agri seks ile geldigi için, seksin kadin üzerindeki etkisi olumsuzdur ve cinsellige bakisini tamamen degistirebilir. Vajinismusu asmak için cinsellik algisini degistirmek, çiftlerin seksten ve birbirlerinden zevk almalarini saglamak gerekir. Bu da, ilk olarak bedeni hemen ardindan da cinselligi ögrenmekle mümkündür. Böylece zihin bedene bildirecek, beden de uygulamaya geçecek, kisi de bundan zevk alacaktir. Kisacasi cinsel haz; duygu, zihin ve beden üçlüsünün birlesimiyle olusmaktadir. Agrinin cinsel birlesme üzerinde kapali bir etkisi vardir. Bu etki kisinin cinsel istegini azaltir. Bu durumdan yani vajinismustan kurtulmanin yolu kontrolü ele alarak seksin olumlu tüm yanlarini düsünüp ögrenmeye çalismak olacaktir.

4-Agri yerine hazza odaklanmak

Aci, cinsel aktivitelerle iliskilendirildigi takdirde, beyin agriyi ve zamanini hafizaya yükledigi için bir sonraki denemede daha siddetlisi olacaktir. Kadin, tekrar tekrar gerçeklesen agriyi cinsellige baglamaya devam etmesi bellegi güçlendirecek ve vajinismus olusumuna ortam saglayacaktir. Aci dolu anlar beyinde daha güçlü hale geldigi zaman da cinsellik stres verecek, ask kaslari istemsiz gerilecek ve en sonunda da acisiz bir cinsel birliktelik yasamak imkânsiz bir hal alacaktir. Cinsel terapi süreci ve cinsel terapistin verecegi egzersizler sayesinde korku açiga çikip hafizanizdan silinecektir.

5-Ask oyunlari oynamak

Vajinismuslu kadin ruhunu ve vücudunu cinsel birlesmeye hazirlamalidir. Bunun için ask oyunlarini (parmak egzersizleri, dilatörler, sevisme, mastürbasyon, gevseme ve nefes egzersizleri, vb.) asamali olarak kullanmalidir. Özellikle dilatörler en küçükten baslanarak normal bir penis boyutuna kadar kademeli olarak kullanildiktan sonra cinsel birlesmeye geçilmesi mümkündür. Bu asamada artik cinsel birlesme korkusunun üstesinden gelinmis, vajinal kaslari kontrol etme saglanmis ve geriye sadece cinsel birliktelikten zevk alma kalmistir. Bu adimlar sorunsuz bir sekilde tamamlandiktan sonra, vajinismuslu bir kadin partneriyle saglikli bir cinsel iliski kurabilir.

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Yorumlar