OTISTIK ÇOCUKLARDA DIL-ILETISIM PROBLEMLERI

OTISTIK ÇOCUKLARDA DIL-ILETISIM PROBLEMLERI VE EGITIMLERI

konusmalarina, bakislarina,jest ve mimiklerle de karsilik verir.Üçüncü aya yaklastikça gülmeye baslar.

3-6 AY
Iki farkli ünlü ses çikarabilir.Agucuklar yapar.Ünlü ve ünsüz sesleri bir araya getirmeye baslar.”-ba” veya “-da” gibi farkli duygular için farkli sesler ve mimikler gelistirir.Ses ve mimiklerle taklit baslar.
6-9 AY
Tekrarli iki heceden olusan sesler üretebilir.Mama,dada....v.b Ses ve hareketlerle yetiskinle sirali, karsilikli konusma etkinligi gerçeklestirir.Dikkat için bagirir.Istemedigi oldugunda aglamayla ve gürültülü seslerle tepki verir.Tanidik bir kisiyi selamlar,gülümser ve sesler çikarir.Taklit artar.Alkislama,el sallama...vb.
12-15 AY
Sohbetten hoslanir.Etkilesimi sürdürmek için sesini yükseltip alçaltir.Selam verirken tatli sesler çikartir.Bir seyler vermekten hoslanir o zaman da sesler çikarir.Sözcükleri yaklasik olarak taklit eder.Suya “bu” demesi...Sorulan seye “bu ne?” ...vb. uygun yada buna benzer yanit verebilir.Hayret,soru gibi ses tonlarini uygun kullanmaya baslar.
15-18 AY
Isim reddetme –ih,selamlama sözcüklerini içeren 4-6 sözcük kullanabilir.Bilmedigini jest ve mimiklerle tanimlar.Sarkilara katilmaya çalisir.Yanki taklitleri,dikkat çeken sözcükleri söyleme görülür.
18AY-2YAS
25 sözcügü söyleyebilir.Insan,nesne isimleri,selamlama sözcükleri,eylemler-al v.b Fazlasi için
“-da”,reddetmek için “ih”...v.b.Iki sözcüklü cümleleri taklit edebilir.Kendini taniyan yetiskinlere çogu sözcügü anlamli gelir.
2-3 YAS
2,5 yasindayken 50 sözcük,3 yasindayken 200 sözcük kullanabilir.Iki ve üç sözcüklü cümleler kurar.Sirali sohbete katilir.Zaman,iyelik ekleri,zamirler yerlesmeye baslar.Kendi kendine konusarak oynama olabilir.
3-4 YAS
3-4 sözcüklü cümlecikler kurar.Sorular sorar.Yakin geçmiste yasadiklariyla ilgili konusur.Soruldugunda adini soyadini söyler.Baska pek çok soruya cevap verir.
Ses kontrolü artar.Fisildama,bagirma...v.b.Tekerlemeler ve basit bir sarkiyi söyleyebilir.Olumsuz ve 3.kisi zamirlerini kullanir.6 sözcüklü cümleyi tekrarlayabilir.Ses tonu ve kaliplari,yetiskinlerle aynidir.


II. DIL VE ILETISIMIN IÇERIGI
Etkili bir iletisim için, dilin su becerileri kapsamasi gerekir:
-Dinleme ve anlama
-Digerlerine cevap verme
-Karsilikli sira ile sohbet etme
Dil gelistikçe çocuklar sunlari edinir:
*Toplumsal,duygusal ve fiziksel gereksinimini karsilama becerisi.
*Jestlerle,sözcüklerle ve sözcük gruplariyla bir dizi anlam ifade etme becerisi
*Artikülasyon olarak adlandirilan bir dizi ses üretimi becerisi
*Söz dizimi,çogullar zamanlar,...v.b dilbilgisi kurallarini kullanarak ince anlamlari ifade etme becerisi
*Sohbet ile konu baslatma ve sürdürme becerisi
 

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Yorumlar