Orgazm Bozukluklari

Orgazmin Faydalari
Bedensel ve ruhsal olarak bir rahatlama saglar.

Orgazmin Asamalari
u9981706_PskDBs ve Johnson adli bilim adamlari yaptiklari çalismalarda orgazmi dört fazda ele almislardir:
1-Sertlesme yani Uyarilma Fazi: Er bezleriyle birlikte bulundugu yerde iyi korunmus ve vücutla birlikte rahatça hareket eden penisin normal durumundan çikarak cinsel birlesmeye hazir duruma geldigi ve erkekte cinselligi yasama ihtiyacinin ortaya çikmasiyla baslayan bu fazda genital organlara giden kan miktarinda artma olur. Peniste süngeri andiran dokularin delikleri kanla dolup siserek normal büyüklüklerinin iki katindan fazla irilesirler. Artan kan miktari penisin sertlesmesine yol açar. Penisin pembe renkli basi da büyür. Kan miktarinin artmasiyla penisteki bazi damarlar kasilir. Ayrica bu fazda penise giden kan miktari arttigi için kalp atislari hizlanir ve solunum sayisi artar, kan basinci yükselir, boyunda ve gögüste kizarmalar meydana gelir.

2-Plato yani Gerilim Fazi:Cinsel iliskinin en aktif dönemlerinden biri olan bu fazda cinsel gerginlik ve erotik duygular yogunlasir, cinsel arzularda artis iyice belirginlesir. Kalp hizi artar ve ates basmasi olur. Bacaklarda ve kalçalarda kasilmalar olur. Bu fazda idrar yolu duvarlari normalin 2-3 kati siser. Bu durumun idrar yolu duvarlarinda yol açtigi gerilme önemli bir zevk kaynagidir. Penisten berrak ve kaygan bir sivi gelir. Bu sivinin içinde az sayida canli sperm bulunabilir. Bu nedenle kadinin gebe kalmasi imkan dahilindedir.

3-Orgazmik yani Doyum Fazi:Daha önceki evrelerde artmis olan gerginligin bosaltilmasi olarak algilanabilecek bu fazda cinsellik üzerine yogunlasma giderek artar, ates basmasi tüm vücuda yayilir ve çogunlukla ani biçimde penisin dip tarafindaki kas yapisinin tümünde bir kasilma dalgasi gelisir, penisinden meni akar. Fiziksel ve duygusal coskunun bu son safhasina bosalma denir. Bu fazda idrar yolunun etrafindaki kaslar ard arda 6 -7 kez haz vererek kasilirlar. Iste bu spazmlar idrar yolundaki meniyi beyaz damlalar veya ufak bir sicak akinti halinde disari fiskirtir ve meni bosalmasiyla orgazm tamamlanir. Vücutta bulunan diger kaslarin çogu da kasilir ve tam zirve noktasinda vücut kisa bir süre için kaskati kesilebilir. Bu durumda bacak kaslari dügümlenir, ani segirmeler olur, penis siddetle siçrar, göz bebekleri büyür, asiri titreme olur, çökme ve beniz atmasi olabilir, bogaz kurur ve yutkunma gereksinimi duyulur. Hatta bu fazda adeta çilginlasanlar da olabilir. Bayilmak, konusmak ve gülmek de dahil olmak üzere degisik tepkiler verilebilir. Deneyli bir erkek bu faz boyunca kesinlikle kontrolünü kaybetmez, doruga yaklasir ama bu zevkli asamayi uzatmak için duyumlarini bastirarak erteler. Bu fazda bosalma ile akitilan meni miktari 2 ile 6 mililitre arasindadir. Bosalma fiziksel süreçtir. Oysa orgazm bir histir. Genellikle ikisi birlikte gerçeklesir, yani insan bir yandan bosalirken bir yandan da müthis yogun bir hazza kapilir. Bosalmadan sonra penisin vajina içindeki hareketi devam edecek olursa müthis aci çekilebilir ve bagirilabilir.

4-Çözülme yani Gevseme Fazi: Daha önceki fazlarda gerçeklesen degisimlerin normale dönme sürecidir. Tüm bu geri dönüs süreci 5-10 dakika sürer. Ates basmasi kaybolur. Hizli soluk alip verme ve terleme görülür. Kalp hala daha hizlidir. Bu fazda beyinden orgazm esnasinda salgilanan endorfin adi verilen mutluluk hormonlarinin etkisiyle cinsel uyaranlara kayitsiz kalinir ve tam anlamiyla bir gevseme olur. Yeni bir cinsel iliskiye baslamanin mümkün olmadigi ve kadinda çok kisa olan bu fazda erkek kendini iyi hisseder, uykulu ve sakin olur, fiziksel ve ruhsal açidan uyarilma öncesindeki gibi durgunluk hisseder.

Orgazm Süresi 
Erkekte 5-15 saniyedir.

Orgazm Tipleri
Erkekler de farkli orgazmlar yasanir. 
1-Nöbete Kapilma Tipi Orgazm:Penisteki nabiz atisi anormal güçlüdür ve bosalma fiskirma seklindedir. Bu tip orgazmda erkek kaskati kesilir, ayaklarinda, agzinda, kollarinda veya vücudunun baska noktalarinda segirmeler görülür.
2-Ilimli Tip Orgazm:Penisteki nabiz atisi anormal güçlü degildir ve bosalma damlama seklindedir.

Orgazm Sorunlari ve Bozukluklarinin Tipleri
1-Anorgazmi yani Orgazm Olamama:Hiç orgazm olamama durumudur. Bu durum iç sikintisi, kisinin kendi kendine olan saygisi yitirmesi ve depresyon ile sonuçlanabilir.
2-Rastgele Anorgazmi: Zaman zaman orgazm yasanamamasi durumudur.
3-Koital Anorgazmi:Cinsel birlesme ile orgazm olamama ancak mastürbasyon vb. gibi ile orgazm olma durumudur. 
4-Erken Orgazm:Çok sik olarak görülür. Ve genellikle erken bosalma ile birlikte görülür.

Orgazm Sorunlari ve Bozukluklarinin Nedenleri
*Ön sevismenin eksik ve aceleye getirilmesi,
*Partnere karsi olan ilgi kaybi,
*Alkolizm, 
*Depresyon ve üzüntü, 
*Seker hastaligi,
*Nörolojik bozukluklar ve nörolojik ilaç kullanimi,
*Problemli bir çocukluk geçirilmis olunmasi, 
*Baski altinda ve kati kurallarin oldugu ailelerden gelen kisiler, 
*Cinsel konularin tabu oldugu ailelerde yetisenler,
*Düzenli ve saglikli bir aile yasantisinin olmamasi, 
*Ergenlige geçis döneminde problemli ve travmatik cinsel deneyimlerin yasanmasi,
*Cinsel kimlik çatismalari,
*Sosyo-kültürel yasaklamalar ve asiri dinsel inançlar,
*Bilgisizlik,
*Cinsel taciz veya tecavüz yasamak,
*Aldatilmak,
*Depresyonda veya panik atakta kullanilan ilaçlarin bir kismi,
*Partnere güvenmeme,
*Cinsel iliskiye zorlanmak,
*Duyarli, bilgili, sicak, yasami seven bir erkegin nasil olduguna iliskin yeterli rol modelinin bulunmayisi,
*Güvenilir, emin, sosyal açidan kabul edilebilir ve özel bir atmosferde, ödüllendirici ve destekleyici kosullarda bir cinsel deneyime girisme olanagini bulamama,
*Kabakulak ve fil hastaligi, 
*Kalp yetmezligi, 
*Damar sertligi, 
*Aort anevrizmalari, 
*Böbrek yetmezligi, 
*Hidrosel ve varikosel gibi ürolojik hastaliklar, 
*Siroz, 
*Solunum yetmezlikleri, 
*Penis damar ve yapi bozukluklari, 
*Klinefelter gibi genetik hastaliklar, 
*Vitamin eksiklikleri, 
*Hipertiroidi, 
*Addison hastaligi ve böbreküstü bezi tümörleri gibi endokrin sistem hastaliklari, 
*MS, Parkinson , ALS, bazi sara hastaligi tipleri, 
*Sinir sistemini tutan tümörler, 
*Omurilik kanalini etkileyen travmalar ya da burayi tutan tümörler, 
*Pelvis kemigi kiriklari, 
*Obsesif-kompulsif - bozuklugu olanlar vb.

Orgazm Sorunlari ve Bozukluklarinin Tedavisi
*Bir erkek için cinsel fonksiyon bozukluklarinin en çok görülenlerinden biri olan orgazm olamamayi herhangi bir hastalik olarak görüp, hekime basvurmalari tedavideki ilk adimdir. Tedaviden amaç orgazmi cinselligin en önemli amaci olarak görmekten vazgeçip, ön sevisme, uyarilma, cinsel tecrübe, zevk ve çiftlerin birbirlerinin bedenlerini daha yakindan tanimalari için terapi veya cinsel danismanlik hizmetleridir. 
*Iliskiden bir buçuk saat önce alinan bazi ilaçlar erkeklerde orgazm olmayi kolaylastirir. 
*Vakum Cihazi:El kadar küçük bir negatif basinç yaratan bu cihaz ile belli protokollerle orgazm olamama sorunu çözülebilmektedir. 
*Cinsel fonksiyon bozukluguyla ugrasan çagdas ve yeni yöntemleri uygulayan bir merkeze basvurmak.
*Sevisme sirasinda erkeklerin kendilerine uyguladiklari kontrolü gevsetmelidir. Hareket, soluma ve seslerini kisitlamamalidir. Kasilarak, bosalma islemini gerçeklestiren adaleleri güçlendirmelidir.

Orgazm Hakkinda Bilinmeyenler
*Erkeklerin çogu orgazm anindan sonra penislerine dokunulmasindan hiç hoslanmazlar.
*Erkeklerin orgazm sonrasi vücutlarini yeniden bir sevismeye ve orgazma hazirlanma süresi yaklasik 20-30 dakika arasindadir ve erkek yaslandikça yani olgunlastikça bu süre uzar. 
*Erkekler daha genç yaslarda en siddetli ve doyurucu orgazmlarini yasarlar.
*Erkek cinsel olarak uyarilmaya basladiktan sonra orgazma ulasabilmesi için belli araliklarla partneri tarafindan uyarilmasi gerekmektedir.
*Sevisme süresinde erkek birkaç kez orgazm esigine gelip uyarilmayi yavaslatarak keserse ve bir iki dakika partnerinin vücuduna dokunarak ve severek vakit geçirirse ve sonra yeniden uyarilip doruga ulastigi zaman, duydugu duygular daha kuvvetli ve alacagi cinsel zevk daha büyük olur. 
*Erkekler uykuda da orgazm yasayabilmektedir. Cinsel içerikli rüyalarin görülmesiyle meydana gelen uykudaki orgazmi erkekler kadinlardan daha çok yasarlar.
*Dr. Alfred Kinsey, "Sexual Behaviour in the Human Male" adli raporunda ortalama bir erkegin bir hafta içinde ulastigi orgazm sayisi 2,5 dolayindadir. 
*Bosalma ve orgazmdan herhangi biri digeri olmaksizin da gerçeklesebilir. Bir erkek bosalmadan da orgazmlar yasayabilir. Her bosalan erkek orgazm olmak zorunda degildir. Baska bir ifadeyle her sevisme ve bosalma erkekte orgazm ile neticelenmez, hatta çogu kez orgazm olmaz.
*Bazen erkekler orgazm taklidi yapabilirler. Yapilan bir sorusturmada kadinlarin %51'inin ve erkeklerin %16'sinin orgazm taklidi yaptigi ortaya çikmistir.

 

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Yorumlar