Okul Reddi ve Okul Fobisi

Okul Reddi ve Okul Fobisi

Çocugun okula gitme konusunda isteksiz olmasi veya okula gitmeyi tamamen reddetmesi durumudur. 

Bu durum, genellikle iki sekilde görülür: okul fobisi
 

·         Birinci durumda, çocuk okula gider, ancak isteksiz ve protesto eder bir haldedir.

·         Ikinci durumda ise, çocuk okula gitmeyi tümden reddeder, evde oturmayi ister.

Bu korkunun temeli anneden ayrilma korkusudur.Bu nedenle ayrilik anksiyetesi bozuklugu denmektedir.Ancak çogunlukla  çocuk okula baslayincaya kadar farkedilmez veya normal karsilanir. Okul döneminde çocuk anneden ayrildiginda korku duyar ve okula gitmek istemez. Ayrilik anksiyetesinin  okul döneminde devam ediyorsa okul fobisi olarakta adlandirilmaktadir.

KLINIK ÖZELLIKLER ve TANI

Yaygin anksiyete bozuklugu olan çocuklar gelecek olaylara dair sürekli kaygi içindedirler. Okul basarisi, sportif faaliyetler gibi çesitli alanlarda yeterli olamamaktan kaygilanirlar. Gerçek bir tibbi hastalik okul reddine neden olabilir. Diger nedenler arasinda aile dinamikleri (söz gelimi okul reddini alttan alta yüreklendiren bagimli bir ana baba veya bakici), okulda büyük çocuklar tarafindan ezilecegine dair gerçekçi korkular ve okuldan kaçma sayilabilir.

Okul fobisi olan çocuklar, okula gitmek için evden ayrilmakta zorlanirlar; okuldan kaçarlarsa okula gittiklerini söyleyerek evden istekli ayrilirlar. Okuldan kaçmaya genellikle diger davranissal sorunlar eslik eder (Örnegin kavga etmek, kurallari çigneme vb.).

Ayrilma anksiyetesi bozuklugu olan çocuklar, okulda olduklari sirada kendilerinin veya ana-baba ya da bakicilarinin basina bir sey geleceginden korkarlar.

Depresyon, enerji ve güdülerini düsürür ve çocuklarda okul fobisine yol açar.

Okul fobisi anaokuluna ve ilkokula baslayan çocuklarda sik görülür. Yas büyüdükçe görülme sikligi azalsa da tedavisi güçlesir.

Okul korkusu gelistiren çocuklar genellikle basari kaygisi olan, uslu, uyumlu, asiri onay bekleyen, ailesine bagimli çocuklardir. Bu kisilik özelliklerine sahip çocuklarda tetigi çeken bir etken hastaligi baslatir (Aile de hastalik, sosyo-ekonomik bir kriz, kardes dogusu, bir kayip, göç, okul veya ögretmen degisikligi vb).

Annelerin koruyucu ve baskici ortamindan bir an olsun uzak kalmanin bu çocuklarin yabanci bir çevrede ve tanimadiklari insanlarla birlikte günlerini geçirmeleri onlari son derece huzursuz kilar.

Bu çocuklarin babalari da asiri bagimlilik ve koruma hususunda esleriyle isbirligi içindedir. Bu tür babalar ev içinde bir takim kurallar koyma ve disiplin uygulama yerine, pasif kalmayi ve ev içinde sürekli bir sakinlik ortaminin yeglerler.

OKUL FOBISINDE TEDAVi

Tedavi için aile, ögretmen ve okul yönetiminin isbirligi önemlidir.Aile  ve ögretmen, okul yönetimi sorun hakkinda aydinlatilmalidir.Çocuk sinifa girmezse bile okul bahçesine götürülmeli, tenefüslerde arkadaslari ile oynamasi saglanmalidir.Baslangiçta birkaç saat anne babasi ile okul bahçesinde oynamasi saglanirken bu süre zamanla uzatilmalidir.Ayni süreç sinif içinde tekrarlanmalidir.Okula gitmiyor diye dayak atmak, kizmak, asagilamak, suçlamak, sorunu dahada agirlastirabilir. Anne babanin ev içindeki tutumlarini degistirmeleri, ve çocuga anlayisli davranmalari, güven vermeleri, sosyal yönden tesvik etmeleri önemlidir.Ayni tavri ögretmeninde göstermesi gerekir. Belirtilen  davranislarla çocuk okula dönmezse, ilaveten bilissel davranisçi tedavi ile çocuk okula dönebilir.Sikintisi çok fazla olan ve depresyonu olan çocuklara çesitli ilaçlarda verilebilir.

 

Etiketler

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Yorumlar