Mental Retardasyon

MENTAL RETARDASYON (ZEKA GERILIGI)

Zeka; kisinin ögrenme, algilama, yorumlama, bilgiyi depolama ve gerektiginde tekrar animsayabilme gibi birçok zihinsel becerisinin göstergesidir. Zeka geriligi ise, bu becerilerin yetersiz olmasi sonucu çevreye uyumunun bozulmasi ile kendini gösteren ve çesitli testlerle de ölçülerek siniflanabilen islevsel bir bozukluktur.

Zeka geriligi düzeyleri: 5378 Sayili Özürlüler ve Bazi Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Degisiklik Yapilmasi Hakkinda Kanun’un besinci maddesinde “ özürlülerle ilgili derecelendirmeler, siniflandirmalar, tanilamalar uluslararasi özürlülük siniflandirmasi temel alinarak hazirlanan özürlülük ölçütüne göre yapilir.” Ifadesi yer almaktadir. Islevsellik, fonksiyon kaybi ve sagligin uluslar arasi siniflandirmasi (ICF) ’na göre;

Gerilik düzeyi

Dereceler

Hafif düzeyde zihinsel yetersizligi olan bireyler

50-69

Orta düzeyde zihinsel yetersizligi olan bireyler

35-49

Agir düzeyde zihinsel yetersizligi olan bireyler

20-34

Çok agir düzeyde zihinsel yetersizligi olan bireyler

 0-19

 

Bu dört alt tip, zeka bölümü araligina ve uyum davranisindaki bozukluklara göre siralanmistir. Simdiki DSM-IV siniflandirilmasinda eski siniflandirmalarda “borderline retardasyon” olarak isimlendirilen “sinir zeka islevi”  terimi de yer almaktadir. Bu 70-89 zeka bölümü olan bireyler için kullanilan bir terimdir.

Bir çok arastirmada ileri derece zeka geriligi olanlarin tüm grubun küçük bir yüzdesini olusturdugu bulunmustur. Bunlara genellikle bebeklik veya erken çocuklukta tani konulmaktadir. Zeka geriliklerinin büyük çogunlugu hafif derecededir. Ileri derece olanlar belirgin fiziksel özürlerden dolayi kolay taninirken hafif derece olanlarda ek fiziksel sorunlar fazla bulunmaz. Hafif derece zeka geriligi olanlar okula devam ederek eriskinlige kadar zeka bölümlerini artirabilirler.

Zeka DüzZihinsel engellieylerine Göre Bireylerin Özellikleri 

Sinir düzeyde zihinsel yetersizligi olan bireyler

Hafif düzeyde zihinsel yetersizligi olan bireyler

Orta düzeyde zihinsel yetersizligi olan bireyler

Agir düzeyde zihinsel yetersizligi olan bireyler

Çok agir düzeyde zihinsel yetersizligi olan bireyler

 

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Yorumlar