Menopoz

Orta yaslara merhaba diyen her kadinin kapisini çalan menopoz, kelime anlami olarak aylik adet kanamalarinin dogal yolla bitmesi demektir. Bu süre içinde yumurtaliklar, iki kadinlik hormonu olan östrojen ve progesteron salinmasini yavaslatir ve bir süre sonrada üretimini durdurur. Bir sene boyunca adet görülmemesi durumu menopoz olarak tanimlanmaktadir.

Östrojen düsüklügünün en erken göstergeleri, düzensiz ve miktari degisken adet kanamalaridir. Menopoza girisi etkileyen en önemli faktörler kalitim ve irktir. Yedi Güneydogu Asya ülkesinde gerçeklestirilen bir arastirma ile menopoz yasi ortalama 51 olarak belirlenirken, Türkiye'de bu ortalama 47'ye kadar düsmektedir. Bununla beraber, 30'lu yaslaryn ortalarinda "erken", 50'lili yaslarin ortalarinda ise "geç" olarak da görülebilir. Siyah irk kadinlari beyaz kadinlara göre iki yil erken menopoza girmektedirler ve dogum sayisinin fazla olmasi da menopoz ile tanismayi geciktirmektedir.

 
Bazi kadinlar, aylik adet kanamalarinin bitmesi disinda, menopozu herhangi bir bulgu olmadan geçirirler. Diger bazi kadinlarda ise östrojen düsüklügü, sicak basmalari, terleme gibi fiziksel degisikliklere neden olur. Bu kisa dönemde ortaya çikan degisiklikler orta derecede veya ciddi düzeyde olabilir ve bazen de uykusuzluk, anksiyete veya depresyona sebebiyet verebilir. Bu tarz hissedilen degisikliklere ek olarak, vücutta farkina varilamayan degisiklikler de olusmaktadir ki bunlar, osteoporoz ve kalp hastaliklari gibi gelecekteki saglik ve yasam kalitesini etkileyecek, ciddi saglik problemlerine yol açabilir.

MENOPOZ KONUSUNDA BILINMESI GEREKENLER

Menopoz 43 ile 52 yaslar arasinda geçirilen kadinlar için kendine özgü bir dönemdir. Menopoz bir hasalik degildir. Menopoza giren kadinda hormonsal bir dizi degisiklik olur. Bu dönemde kadin adetten kesilir. Bu kesilme kadinda hormon degisimleriyle ilgilidir. Bu dönem korkulmamasi gereken bir dönemdir. Hatta bu dönemde hem hamile kalma korkusu yasamadan cinsel iliski söz konusu oldugu için hem de artik kadin bu konuda tecrübeli oldugu için bu dönem kadininin rahat, mutlu, kendine güvenli, huzurlu geçirecegi bir dönem olmalidir. Menopoz dönemine giren kadinlari ürküten konulardan bir tanesi üretkenligini kaybetmis olmaktir. Bu konu hem çocugu olan hem de hiç çocugu olmayan hanimlari bir sikinti içine sokar. Özellikle hiç çocuk sahibi olmayan hanimlar bu dönemi daha sikintili geçirirler. Bu çok normaldir. Bu dönemde hormon degisikliklerinden dolayi fizyolojik olaylar ortaya çikar. Bu döneme has özellikler olarak terleme, yüzde kizarma, iç sikintisi, huzursuzluk, yorgunluk, uyku problemleri görülür. Bu dönemde bazi hanimlarda cinsel istekte artma, bazilarinda ise azalma görülebilir. Bu dönemde psikolojik olarak bakildiginda eger düzgün ve de düzenli bir yasami olan bir hanim bu dönemi çok zorlanmadan geçirir. Ama menopoz dönemine kadar çocuklar duymasin üzülmesin diye evlilik yasamini iterek götürmüs olan bir hanim bu dönemde zorlanacaktir. Bu dönem de ergenlik dönemi gibi dogal ve gelip geçen bir dönemdir. Bazen 48 civarinda menopoza girilebilir. Bazen de 50 civarinda girilir. Tüm bu tarihlerde soyaçekim etkili olmaktadir. Bu dönemde kocalara pek çok görev düsmektedir. Özellikle koca hosgörülü, anlayisli olmalidir. Ve de her iki es de bu dönemin geçici bir dönem oldugunu bilmelidir. Tüm soru ve sorunlarinizda beni arayabilirsiniz.

 

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Yorumlar