Makaleler

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Çocugunuzun Hafizasini 0-4 Yas Arasinda Gelistirme Yollari

Çocugunuzun Hafizasini 0-4 Yas Arasinda Gelistirme Yollari

Günümüzde, anne-babalar, yatirimlarini çocuklarina ve onlarin egitimlerine yapmaktadirlar. Önceleri her çocuk kendi mahallesindeki ilkokula giderken, simdilerde okul seçimi neredeyse çocuklarimizin dogumundan itibaren yapilan genis çapli bir arastirmayla gerçeklesiyor. Eskiden 5 yasindan önce anaokuluna baslanmasinin çocuk için yararlari bilinmezken, bu gün uzmanlar 3 yasindan önce her çocugun günde birkaç saatini anaokulunda geçirmesini öneriyor. Günümüzün metropollerinde kendi evinde sadece bir yetiskinle gününü geçiren çocugun gelisimi çok ta saglikli olamayabiliyor çünkü bu gibi durumlarda çocugu televizyona ve bilgisayar oyunlarina yöneltme gibi zorunluluklar ortaya çikabiliyor. En mükemmel anne veya baba modeli bile, ev içindeki en basit islerini yaparken çocuga çizgi film izlemesini söyleyebiliyor. Oysa günün sadece 3 saatini anaokulunda geçiren çocuk hem sosyallesiyor, hem de ögreniyor. Bu arada anne ya da babaya kendi özel islerini halletmesi için yeterli bir vakit kaliyor. Kisacasi, çocugumuz ve bizim için daha saglikli ve düzenli bir program hazirlamis oluyoruz.

Yatirimini çocugu üzerine yapan ebeveyn, çocugunun kisisel gelisimine de yatirimi erken yasta yapmaktadir. Bunun için açilan programlara büyük bir beklentiyle çocugunu göndermektedir. Ve dogal olarak çok ta parlak sonuçlar belemektedir. Ancak, bizler 15-16 yasina gelmis ve o ana kadar konuyla ilgili hiçbir çalisma yapmamis bir kisiden alacagimiz sonucu, dogustan itibaren anne babasinin konuyla ilgili yatirim yaptigi bir kisiden alacagimiz sonuçla kiyaslayamayiz. Bu arada, yatirim derken maddi bir yatirimdan degil, tamamen davranissal bir yatirimdan söz etmekteyiz.

Peki dogumdan itibaren çocugumuza hafiza gelisiminde nasil bir destek verebiliriz? Öncelikle 0-1 yas arasi bebeklerin beyin gelisiminin çok hizli oldugunu bilmeliyiz. Bu esnada yapmamiz gereken en önemli sey gün boyu çocugumuzla göz temasi kurarak iletisime geçmektir. Onunla oyun oynarken, konusurken ve emzirirken göz temasi kurmaya özen göstermeliyiz çünkü bebekler için gözleriniz sizin ruh halinizin aynasidir. Üzgün müsünüz, mutlu musunuz, ya da kizgin misiniz, bebeginiz gözlerinize bakarak tüm bunlari anlar ve beynini aktif bir sekilde kullanmis olur. Tabi duygusal zekanin en hizli gelistigi bu dönemde, kendisiyle ilgilenilmeyen bir bebegin ilerideki yasaminda bu açigi kapatmasi neredeyse mümkün degildir.

12-18 aylik bir bebek için yapmamiz gereken seyse onu dinlemek, gözlemlemek, onunla konusmak ve ona olumlu tepkiler vermektir. Hafiza olusumu henüz baslamis olan bebegin hayatinin ilk üç yili çok önemlidir. Bu yillardaki yasantilari ileride tüm hayatini ve kisiligini etkileyecegi için çocugumuza olumlu bir sevgi ve ilgi ortami yaratmaliyiz. Onunla sohbet, oyun ve bunlar gibi onu mutlu eden davranislar beynin kimyasal gelisimini etkileyecegi için ileride mutlu bir kisiligin temelleri atilmis olur. Çocugun temel ihtiyaçlari karsilandiginda zihinsel becerileri de artacaktir.

 

18-24 aylik bebeklerde beyin gelisimi ayni hizda devam etmektedir. Bu dönemde de yapmamiz gereken onunla konusmak ve onu dinlemektir. Resimli kitaplarda ona hayvanlari, nesneleri, bitkileri, vb. ögretebilirsiniz. Örnegin onun daha önce karsilasmamis oldugu bir nesnenin önce resmini gösterin, sonra onun nasil çalistigini anlatin, varsa sesini taklit edin. Onunla bu tarz etkinlikleri siklastirin. Siz onun net olarak ögrendigini gözlemlemeyebilirsiniz ama aslinda o tüm bunlari ileride kullanmak üzere zihinsel deposuna atmaktadir.

 

2-3 yas arasinda ise çocuklarin hafizasi her gün biraz daha gelisir ama hala muhakeme yetenegine sahip degildirler. Bu nedenle yapmasini istediginiz seyleri söylerken basit cümleler kurmali ve bir defadan birden fazla komut vermemelisiniz. Hoslanmadiginiz bir davranis sergilediginde de ona uzun uzun neden bu davranisinin begenmediginizi anlatmaniz bir ise yaramayacaktir. Kisa ve net cümleler 2-3 yas arasiyla iletisimde çok daha etkilidir.

 

3-4 yasindayken hayal dünyalari ve taklit yetenekleri artik iyice gelisir ve sizin yapmaniz gereken onu hayal kurmaya tesvik etmek olacaktir. Çok istedigi bir seyi yapamadiginda, onu yapmis gibi hayal edebilirsiniz. Örnegin, parka gitmek isteyip de gidemediginde, “simdi parkta olsan neler yapardin? Nasil hissederdin?” gibi sorularla onu parkta oldugunu hayal ederek, yasadigi hayal kirikligiyla basa çikabilmesini saglayabilirsiniz.

Özet olarak biz anne ve babalarin yapmasi gereken, en önemli sey, çocuklarimiza saglikli ve mutlu, çocugunuzun kendisini güvende hissedebilecegi bir ortam yaratmaktir. Onunla her firsatta konusmak, onu dinlemek, onun da ailenin bir bireyi oldugunu ona hissettirmek, onu çok daha iyi tanimanizi ve dolayisiyla gelecekte çok daha iyi bir sekilde yönlendirmenizi saglayacaktir. Unutmayalim ki iyi bir egitimin baslangiç noktasi ailedir ve çocugunuzun her türlü davranisi sizin ve ailenizin bir yansimasidir.

Etiketler

Yorumlar