Kiskançlik problemleri

Kiskançlik, asiri sahiplenme ve asiri aidiyet duygusudur. Asktan da yogundur, yikicidir. Tabii sagliksiz kiskançliktan bahsediyorum.Saglikli kiskançlik ise olmasi gereken, sicak bir duygudur.

Kiskançlik ve evlilik

Iliskiyi diri tutan, kisileri birbirine baglayan az miktarda kiskançlik duygusu dogal olmakla beraber, çok ciddi  olarak bir ilgiden, sevgiden yoksun kalma kaygisi tasiniyorsa bu hem kiskanan kisiye hem de iliskiye zarar verir. Yogun bir sekilde kiskançligin yasandigi evlilikler kiskanan için de kiskanilan için de çekilmez hale gelir. Her seyden önce yersiz yere kiskanilan kisi kendisini kapana kisilmis gibi hisseder. Kiskanan ise zaten en büyük zarari kendisine verir. Çözümsüz kalan kiskançlik olaylari da evliligin temelini sarsar.

Kiskançlik hem sahip oldugunu yitirebilecegi (baskalarina kaptiracagi), hem de baskalarinin sahip olduguna kendisinin de sahip olmasi gerektigi düsünüldügünde hissedilebilen bir duygudur. Bazen günlük yasamin bir cilvesi olarak gelip geçici biçimde, bazen de yasami alt üst edecek biçimde; bazen yersiz yere ortada hiçbir neden yokken bazen de gerçek bir tehdit ya da yitim söz konusu oldugunda yasanir. Kiskançlik yasayan  kisiler kiskançliklarin yersiz olup olmadigi arastirmali ve kendi kendilerine sorgulamalidirlar. Kiskançlik çogu zaman kiskanan kisinin iç dünyasindan kaynaklanan nedenlerle abartili ve çarpitilmis algilardan ve yorumlamalardan kaynaklanmaktadir.    

Kadin ve erkeklerin yasadiklari kiskançlik duygulari ile bas etme yöntemleri büyük farklilik bulunmaktadir. Kadinlar görece daha yapici bir yaklasim göstermekle birlikte genel olarak kendi hak ve isteklerinden vazgeçen ve alttan alan bir yaklasim göstermektedirler. Erkekler ise genellikle tehdit ederek ya da kaba kuvvet kullanarak sonuç elde etmeye çalismaktadirlar.

 

Kiskançligi önlemek için çareler

* Bazi kiskanç esler, eslerini eve bagli tutmak için tehdit yolunu kullanir. Halbuki sadakat, tehditle degil ancak sevgiyle saglanir. Esini baski altinda tutmaya çalismak, her hareketini takip etmek, asiri süpheci davranmak, kiskançligi öfke biçimde yansitmak karsi tarafi daha çok uzaklastirir.

* Olumsuz duygularla bas etmenin yolu, onlarin yerini olumlu duygularla doldurmaktir. Kisi sevdigi insana sevgiyle yaklastikça karsisindaki de ona ayni sekilde yaklasacak ve belki de kiskançligi doguran nedenler ortadan kalkacaktir.

* Güven duygusunu zayiflatan en önemli etken açik iletisimin olmamasidir. Birbirlerine dolayli, imali mesajlar veren, kinayeli konusan insanlar farkinda olmadan düzeltmek istedikleri yanlisi daha da arttirirlar. Sorunlarin büyümemesi için kesinlikle açik iletisim sarttir.

* Kiskandiginiz insanin sizi sevdigini ve sevilecek kadar olumlu bir insan oldugunuzu unutmayin.

 

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Yorumlar