Kekemelik

Kekemelik Nedir?

Kekemelik en genel tanimiyla konusmanin dogal akisinin ya da ritminin bir biçimde kesintiye ugramasidir. Konusmanin akiciliginda bozukluk, ses, hece ya da sözcüklerin tekrari, uzatilmasi, sözcüklerin parçalanmasi, konusmada blok ya da ara verme, duraklamalar ve patlamalarla kendini gösterir. Ses, hece ve sözcüklerde uzatmalar, tekrarlar veya duraklamalarla ortaya çikan konusmanin akiciliginin bozuldugu bu durum "kekemelik" olarak adlandirilir. 

Her kekemelik bir digerinden farklidir. Ancak genel özellikleri ile bir siralama yapmak gerekirse asagidaki sekilde gruplamak mümkündür:

? Normal sayilamayacak sekilde seslerin, hecelerin, sözcüklerin ve cümlelerin tekrar edilmesi;
? Sözcükleri söylemeye baslarken asiri derecede zorlanmalarin görülmesi ya da sözcüge baslanamamasi.
? Düzensiz solunum ve kararsiz konusmaya bagli olarak sözcüklerde alisilmadik vurgulamalarin ortaya çikmasi: Patlamalar gibi.
? Seslerin olagan disi uzamalari.
? Konusmada güçlük yasandigi anda bazen fazladan sözcük ve sesler eklenmesi: Aman!, ya!, yani!, sey!, iste! gibi.
? Bazi ortamlarda sözcüklerin, konusulan konuya uygun olmayacak sekilde farkli sözcükler seçilerek söylenmesi. (Kekemeligi olanlar hangi sözcük ve seslerin onlar için problem yaratacagini bilirler ve bu durumdan sözcük oyunlariyla kaçmaya çalisirlar. Ya da sözel iletisime girmeyip sessiz kalmayi tercih ederler).

Kekemelik sorunu olan çocuk bir uzmanin kontrolünde olsa bile, anne-babalara ve çocukla etkilesimde olan herkese düsen görevler vardir. Kekemeligi olan çocuklarda asagidaki noktalara dikkat etmek gerekir;

Dikkat Edilmesi Gerekilenler

*Çocuk konusurken, konusmasi düzeltilmemelidir.
*Konusmasini dinlerken sabirsiz ve sinirli davranmamali, baska seylerle ilgilenilmemelidir.
*Konusmasiyla alay edilmemeli, çocuk küçümsenmemelidir.
*Konusmalari taklit edilmemeli, baskalarinin taklit etmesi de önlenmelidir.
*Dikkatini konusmasina vermesi önlenmelidir; sik sik konusturmak, güzel konusmasini ögretmeye çalismak gibi davranislar, konusma sorununun altini çizecegi için kekemeligi artirir.
*Kendine güven kaybini önlemek için diger alanlarda yaptigi olumlu seyler övülmeli, küçük sorumluluklar vererek yaptiklari onaylanmalidir.
*Anne-baba olarak asiri baskici ve koruyucu tutumlardan uzak durulmalidir.
*Çocuk, kardeslerle ve diger çocuklarla kiyaslanmamalidir.
*Çocuk sik sik elestirilmemeli ve azarlanmamalidir.
*Heyecanlandigi durumlarda sakinlestirmeye çalisilmalidir.
*Baskalarina onun yaninda kekemeliginden söz edilmemelidir.

Nedenleri

Kekemelik, çocuklarda genellikle okul öncesi yaslarda ortaya çikan, altini islatma, kiskançlik, yeme bozukluklari, tirnak yeme, parmak emme gibi bir uyum ve davranis bozuklugudur. Kekemelik, eger herhangi bir organik bozukluga bagli degilse, psikolojik kökenlidir. Psikolojik kökenli olmayan kekemelik ve konusma problemleri bir uyum ve davranis bozuklugu olarak kabul edilemez.

Genellikle, erkek çocuklarda ve 2-4 yaslari arasinda ortaya çikan kekemeligin farkli sebepleri vardir. Bu sebepler çok çesitli olmakla birlikte asagidaki gibi 4 ana baslikta özetlenebilir;
Travmatik yasantilar ve korkular
- yangin, deprem gibi olaylar
- tüp patlamasi, bina çökmesi gibi olaylar
- trafik kazalari
- hastalik ve ameliyatlar
- bir kavgaya tanik olma
- hayvandan korkma
- sesle korkutulma

Aile içi sorunlar
- evdeki kavgalar ve huzursuzluklar
- çocuga uygulanan siddet
- anne-baba arasindaki siddet

Kayip ve ayrilik
- ölüm nedeniyle aileden birinin kaybi
- bosanma nedeniyle anne-babadan ayrilma
- beklenmedik seyahatler nedeniyle ayrilik
- evcil hayvanin ölümü veya hayvandan ayrilma

Hatali anne-baba tutumlari
- baskici, asiri disiplinli aile tutumlari
- asiri koruyucu aile tutumlari
- alayci, asagilayici aile tutumlariPsikolojik kökenli kekemeliklerin bir kismi geçicidir, büyük bir çogunlugu ergenlik dönemine kadar devam eder, bir kismi ise 20 yaslarindan sonra azalir ancak dönem dönem yeniden ortaya çikar. Çocukluk döneminden sonra devam eden kekemelikler stres, kaygi ve heyecan nedeniyle zaman zaman artabilir. Çocuklarda da, kekemelik sürekli olmayabilir; kaygi ve heyecanla zaman zaman artabilir, bazen kisa sürelerle de olsa tamamen ortadan kalkabilir.

Çocuklarda görülen psikolojik kökenli kekemelik, çocugun çevresindeki kisilerin yanlis tutumlariyla iyice kuvvetlenebilir ve pekisebilir. Anne-baba bu konuda dikkatli davransa bile, çocugun etkilesimde oldugu diger aile bireyleri, okul arkadaslari, ögretmenleri ve komsularin yaptigi hatalar nedeniyle çocugun kekemeligi artabilir veya kekemelik nedeniyle baska sorunlar ortaya çikabilir. Kekemelik nedeniyle ortaya çikabilen diger sorunlardan bir kaçi; öz-güven eksikligi, basarisizlik kaygisi, çesitli korkular, okul basarisizligi ve içe kapanikliktir. Bu nedenle, ailelerin, kekemeligin kendiliginden geçmesini beklemeleri dogru degildir. Kekemelik kendisi bir sorun olmanin ötesinde, yeni sorunlara da sebep olabildigi için, anne-babalarin en kisa zamanda bir uzmandan yardim almalari gerekir. Aileler gittikleri uzmandan, yalniz kekemeligin tedavisi için degil, kekeme çocuga karsi tutumlar ve kekemelige bagli gelisebilecek yeni sorunlarin önlenmesi için yapilmasi gerekenlerle ilgili de yardim almalilar.

 

Etiketler

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Yorumlar