Iletisim problemleri

Iletisim iliskinin temelidir. Iki birey arasinda olabilecegi gibi kitle ya da aile içi iletisimden de söz edebiliriz. Esler ya da aile fertleri arasindaki iletisim sorunlari iliskiyi kötü bir hale sürükleyeceginden, aile içi ve esler arasi iletisimin saglikli olmasinin iliskinin niteligini yansitacagini göz önünde bulundurmamiz gerekir.


Iletisimi engelleyen faktörler

*Ögüt vermek, çözüm getirmek, yönlendirmek:

Esinizle konusurken iletisimi kesen bazi mesajlar vardir;

“Söyle yap, böyle yapma...” “Bu sekilde hareket etmemelisin...” “Yoruluyorum diye yakinacagina geceleri erken yat...” “Bu kadar düzensiz çalisirsan, islerini tabi yetistiremezsin...” gibi cümleler, esinizde direnç, yaratabilir, savunmaya itebilir. Genellikle ögüt vermek, tavsiyede bulunmak esinizde baski veya suçluluk duygulari uyandirarak, iletisimin kesilmesine veya yön degistirmesine neden olabilir.

*Yargilamak, elestirmek, ad takmak:

“Sen zaten hep kolaya kaçarsin...” “Bebek gibi davraniyorsun...” “Sikayetten baska bir sey bilmezsin zaten...” “Hiçbir fedakarliga katlanmak istemiyorsun...”

Genellikle yargilama ve elestirme tepkileri ile karsilasan bir kisi, kendisini anlasilmamis, itilmis, haksizliga ugramis ya da çaresiz hisseder. Bunun sonucunda iletisimi keser ya da öfkeyle karsilik verebilir.

*Soru sormak, arastirmak, incelemek:

“Neden?...Sen ona ne yaptin?...O sana ne dedi?... Neden sunu söylemedin?...”

Genellikle soru, inceleme, nedenini arama gibi yaklasimlarin içinde önyargi, elestiri veya zorunlu çözüm önerisi bulunur, ayrica konusma sorulara cevap vermeye takilarak, yön degistirip asil konudan uzaklasabilir. Sorularla yürüyen iletisimde, genellikle soru soranin nereye varmak istedigini diger kisi anlayamadigindan endiseye kapilabilir veya savunmaya geçebilir.

*Teshis koymak:

“Aslinda sen öyle demek istemiyorsun...” “Ben senin aslinda neden öyle yaptigini biliyorum...” “Aslinda senin derdin baska...” “Anlasilan bir süre sana yardimci olmami isteyeceksin...” “Bunlari beni üzmek için anlatiyorsun...”

Bu tür yaklasimlarda, kisi sanki esinin niyetini, söylemek istediklerini çok iyi biliyormus, onun kafasinin içindekileri okuyormus gibi bir tavir içine girdiginden, esini savunmaya ittigi gibi, sinirlenmesine, sabirsizlanmasina veya öfkeli cevaplar vermesine neden olabilir. Bu tür ifadelerle karsi karsiya kalan kisi kendisini kistirilmis, yanlis anlasilmis hissedebilecegi için büyük olasilikla iletisimi keser.

*Teselli etmek, konuyu degistirmek:

“Aldirma, bosver...” “Düzelir canim, bunu dert etme...” “Baska seylerden konusalim...” “Olur böyle seyler, geçer...” “Bir kahve iç düzelirsin...” “Aman sen de her seyi ciddiye aliyorsun...”

Aslinda teselli etmek çogu zaman yararlidir, ancak dogru olan esinizi duydugunuzu ve anladiginizi belirttikten sonra teselli vermenizdir. Söyledikleri duyulmadan, teselli ediliyormus hissini yasayan kisi, kendisini dinlenilmemis, söyledikleri saçma bulunmus ve anlasilmamis hissedebilir. Önemsenmemis veya tam olarak dinlenilmemis olmaktan dolayi kizginlik duyabilir. Genellikle, dinlemeden verilen teselli mesajlari, konusan kiside sorununun küçümsendigi duygusunu yaratabilir.

Evlilikte iletisim hatalari

-Yikici elestiri: Eslerin, birbirlerinin olumsuz yönlerine odaklanmalari ve olumlu yönlerini görememeleri sonucu birbirlerini incitecek sekilde elestirmeleridir. Örnegin, “sen beni üzmekten zevk aliyorsun.”

-Genelleme: Eslerin birbirlerinin kisilik özelliklerini içeren yargi, elestiri ve genellemeler yapmalaridir. Örnegin, “sen zaten hep bencilsin.”

-Akil okuma ve yikici niyet gelistirme: Eslerin birbirlerinin söylediklerinden çok, söylemediklerini anlamaya ya da söylenenlerin arkasindaki niyeti anlamaya çalismalaridir. Örnegin, “bunu benim iyiligim için yaptigini söylüyorsun ama senin asil niyetin beni asagilamak.”

-Geçmisi getirme: Eslerin, geçmiste yasanan olaylari hatirlatarak iletisimi bozmalaridir. Örnegin, “evliligimizin ilk yillarinda ailenin bana yaptiklarini asla unutmayacagim.”

-Kendini bütünüyle hakli görme: Kendini bütünüyle hakli, esini ise bütünüyle haksiz konuma düsürme çabasi sonucu iletisimin kesilmesidir. Örnegin, “evliligimiz boyunca hiçbir tartisma benim yüzümden baslamadi.”

-Eslerin kendi davranislari ile ilgili olarak sorumluluk almamasi: Eslerden birinin kendisinin yaptigi hatalarin ve davranislarin sorumlulugunu kabul etmemesi sonucu iletisimin kesilmesidir. Örnegin, “beni kizdiriyorsun ve ben de iste bu yüzden saldirgan oluyorum.”

-Isi yokusa süren ifadeler: Örnegin, “simdi çaba gösteriyorsun ama artik çok geç bunlari bes yil önce yapmaliydin.”

-Mantigi silah olarak kullanma: Örnegin, “madem ayni görüste degiliz, o halde benim dediklerimi çürüt, senin dediklerini yapalim.”

-Ses tonunu yükseltme: Eslerin ses tonunu yükseltmesi çogunlukla iletisim bozulmasina yol açar.

-Eslerden birinin danisman rolünü üstlenmesi: Örnegin, “senin durumunu anliyorum, bundan sonra dogruyu bulmana yardimci olacagim.

 

Iletisim hatalarini düzeltmeye yönelik örnekler

“Sen beni incitmekten zevk aliyorsun” yerine “senden bunlari duymak beni çok incitti.”

“Beni her zaman baskalarinin yaninda asagiliyorsun” yerine “geçen gün baskalarinin yaninda söylediklerin beni çok utandirdi.”

“Beni kizdiriyorsun ve ben de iste bu yüzden saldirgan oluyorum” yerine “bazen öfkeme hakim olamiyorum.”

“Madem ayni görüste degiliz, o halde benim dediklerimi çürüt, senin dediklerini yapalim” yerine “senin söylediklerin aklima yatmasa da, eger çok istiyorsan bunu senin için yapabilirim.”

“Simdi çaba gösteriyorsun ama artik çok geç, bunlari bes yil önce yapmaliydin” yerine “bes yildir yapmadigin davranislari bugün yapiyor olman beni çok mutlu ediyor.”

Esinizle iletisiminizin engellere takildigini düsünüyorsaniz öncelikle kendi iletisim kurma biçiminizi gözden geçirin. Çünkü iyi bir dinleyici olmanin, diger insanlari dinlemenin ve anlamanin birinci sarti; kisinin öncelikle kendisini dinlemeyi ve anlamayi basarabilmesidir.

 

Etiketler

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Yorumlar