Haberler

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Soma'daki Psikososyal Hizmetler

Yayinlanan bu raporun Psikososyal Destek Çalismalari ile ilgili yapilan ve yapilmasi planlananlar su sekilde kamuoyuna duyuruldu;
Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birligi (APHB) sekretaryasini yürüten Kizilay’in çagrisi dogrultusunda, APHB temsilcimiz ve TPD Izmir Subesi'nden 2 meslektasimiz 15 Mayis 2015 sabah erken saatlerden itibaren Soma’da ön kesif ve koordinasyon çalismalarina katilmislardir.
T.C. Basbakanlik Afet ve Acil Durum Yönetimi Baskanligi (AFAD), Saglik Bakanligi (SB), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi (ASPB), Kizilay, Türkiye Psikiyatri Dernegi, Sosyal Hizmet Uzmanlari Dernegi ve Türk Psikologlar Dernegi temsilcileri tarafindan yapilan toplantida ilk müdahale çerçevesi belirlenmistir.
Alinan kararlara göre:
· Operasyon çalismalarinda kamu kurumlari ve APHB üyesi meslek örgütlerinin esgüdüm içinde çalismasi;
· Olayin 8. Günü olan 21.05.2104 tarihinden itibaren ev ziyaretlerinin baslatilmasi; bu ziyaretlerde 1 Psikolog, 1 Psikiyatrist, 1 Sosyal Hizmet Uzmani ve 1 Aile Hekim’inden olusan 4'er kisilik 20 ekip olusturulmasi;
· Ekiplerce yürütülecek aile ziyaretlerinde gerekli bilgilendirme ve yönlendirmelerin yapilmasi, tüm görüsmelerin 8 günde tamamlanmasi;
· Ekiplerdeki psikologlarin TPD Izmir Subesi tarafindan belirlenecek gönüllü psikologlardan olusmasi, diger meslek elemanlarinin agirlikli olarak kamu personelinden olusturulmasi;
· Koordineli bir biçimde çalismaya da katki verecek sekilde, ekiplerde görev alacak tüm meslek elemanlarina yönelik egitimin APHB egitmenleri tarafindan Manisa’da gerçeklestirilmesi;
· Psikososyal destek hizmetlerinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligina bagli Il Müdürlükleri ve Saglik Bakanligi Il Saglik Müdürlükleri tarafindan koordine edilmesi; ekiplerin lojistik desteklerinin Il Müdürlükleri tarafindan karsilanmasi.
· TPD Genel Merkezi’nin görevlendirmesiyle, ilk günden itibaren baslatilan krize müdahale çalismalari ile es zamanli olarak; TPD Istanbul Subesi Travma, Afet ve Kriz Birimi üyesi 6 deneyimli ve uzman gönüllü psikolog saha degerlendirme çalismasi yapmak ve uzun dönemli planlama amaciyla 15.05.2014 tarihinden itibaren sahada çalismalarina basladi.
· Saha Degerlendirme Ekibi, çalismalarini sürdürürken Istanbul, Izmir ve Ankara subelerimiz alana gidecek gönüllü ekiplere iliskin organizasyonlara basladi.
· Bu kapsamda, aile ziyaretlerinde görev alacak TPD Izmir Subesi üyesi 20 psikolog, Dernegimizin de arasinda bulundugu APHB egitmenleri tarafindan bugün (16.05.2014) Manisa’da verilen egitime katildi.
·  Medyaya öneriler, çocuklar ve ailelere yönelik bilgilendirme, yetiskinler ve genel halk sagligina yönelik bilgilendirme olmak üzere 3 ana baslikta bilgilendirme yazilari hazirlandi.
·  Çalismalarda gönüllü olarak görev almak isteyen psikologlarin üyesi olduklari subeler araciligiyla organize edilmesi süreci basladi.

Yorumlar