Haberler

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Sahte Psikologlara Dikkat !

Ruh sağlığı çalışanlarının henüz meslek yasalarının olmadığı ülkemizde; son günlerde sahte psikolog Çağla Düvenci Sönmez hakkında haberler gündemi meşgul etmekteydi.  Gerek sosyal medyadan gerekse katıldığı televizyon programlarında kendisini psikolog ve sosyolog olarak tanıtan şahsın, psikolog unvanı ile Boğaziçi Üniversitesi de dâhil olmak üzere birçok üniversitede seminer verdiği ortaya çıktı. Danışanları ile internet üzerinden ya da yüz yüze gerçekleştirdiği görüşme oturumlarından 118- 250 TL arası ücretler aldığı öğrenilen Sönmez’in psikolog olmadığı ortaya çıktı.
 
Sönmez’in Bilgi Üniversitesi’nden psikoloji ve sosyoloji bölümlerinden mezun olduğunu söylemesi üzerine, Bilgi Üniversitesi Öğrenci İşleri konuya ilişkin Sönmez'in 27 Ocak 2010’da Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduğunu ve diploma numarasının da 127... olduğunu açıkladı.
 
Türk Psikologlar Derneği de konuyla ilgili olarak gelen şikâyetler ve yapılan incelemeler sonucunda, psikoloji diploması olmadığı halde psikolog unvanıyla çalıştığı görülen kişi hakkında yasal yollara başvuracaklarını belirtti. Sürecin takipçisi olarak, meslek haklarını koruyarak bu gibi faaliyetlerin karşısında olunduğu belirtilen basın açıklamasında ayrıca psikolojik destek hizmeti alınacak kişilerin ruh sağlığı alanındaki yetkinliklerinin sorgulanmasının önemi vurgulandı.
 
Bir psikoloji mezunu mezuniyet sonrasinda psikolog unvani alir  Fakat hangi alanda calismak uzmanlasmak isteniyorsa o alanda yuksek lisansini yapar. Klinik yapmayip baska dallarda uzmaslasmak isteniyorsa gelişim, sosyal, nöroloji, davranış, trafik, sağlık, bilişsel bu dallarda yapar psikolog olmak icin klinik yuksek lisansi yapmak gerekmiyor. Yuksek lisans yapabilmek icinde devlet bunyesinde bolumlerinde acilmasi gerekiyor egitilen bi kadro olucak ki herkez kolaylikla yukseklisans yapabilsin suan klinik bolumu sirf ozel universitelerde ve en az 40 50 bin tl  dolayisyla parasi olan yapabiliyor. Ve baska dal yok devletteyse artik hic yok. Egitilen uzmanlik alan kadro olmadigi sürece önune gelen herkez yok yaşam koçu, yok aşk doktoru, yok sosyal anne, gezenti anne sıfatlariyla prim yapmaya devam ederler maalesef...

Etiketler

Yorumlar