Haberler

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Müzik, Beyin Hasari Olan Bireylerde Hatirlamaya Yardimci Oluyor

Müzik, hayatimizin vazgeçilmez bir parçasi. Güncel çalismalar, müzik dinlemenin psikolojik temelli hastaliklarin tedavisinde oldukça etkili oldugunu gösterirken, hafizamiz üzerinde de büyük rol oynadigi sonucu dikkat çekiyor.

Baird ve Samson, müzik dinlemenin travmatik beyin hasarlari sonrasinda olusan hafiza sorunlarina çözüm getirip getirmedigini arastirmak amaciyla bir çalisma yürüttü. Travmatik beyin hasari olan ve olmayan bireylere, yasamlarinin farkli dönemlerinde çok sevdikleri favori sarkilari dinletildi. Katilimcilar ile geçmislerine dair bilgiler içeren bir görüsme yapildi ve hafiza kapasitesine ölçen standardize edilmis nöro-psikolojik bir ölçek doldurmalari istendi.

Sonuçlara bakildiginda, travmatik beyin hasari olan bireylerin, olmayan bireyler gibi, geçmis deneyimlerini daha kolay hatirladiklari görüldü.

Travmatik beyin hasari olan bireylerin yasamalari muhtemel olan hafiza sorunlarina müzigin yardimci olabilecegini gösteren bu çalisma, müzigin bizim için hayatimizda sadece psikolojik rahatlama açisindan degil, ayni zamanda nörolojik sorunlarin çözümüne katki saglamasindan ötürü de büyük önemi olduguna isaret ediyor.

Yorumlar