Haberler

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Kansizlik, Çocuklarin Zeka Düzeyini Olumsuz Etkiliyor

Anemi (Kansizlik) arastirmasi korkunç tabloyu göz önüne koydu. UÜ Tip Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dali tarafindan yapilan açiklamada, kansizlik; 'Kanda bulunan alyuvarlarin veya alyuvarlarin içinde bulunan hemoglobin degerinin yasa ve cinse göre olmasi gereken degerden düsük olmasi' seklinde tanimlandi. UÜ Tip Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dali tarafindan yapilan bir taramada 1-16 yas grubundaki her 3 çocuktan birinde gelisimi ve zeka düzeyini olumsuz etkileyebilen kansizlik tespit edildigi vurgulandi.


KANSIZLIK EN ÇOK 6 AY ILE 2 YAS ARASI ÇOCUKLARDA GÖRÜLÜYOR

Açiklamada, çocuklarda kansizligin birçok nedeni olmakla beraber, en sik görülen neden demir eksikligine bagli gelisen kansizlik oldugu dile getirildi. Demir eksikligine yol açan nedenler arasinda 'yeterli ve dengeli beslenememe yüzünden yetersiz demir alinimi, hizli büyüme nedeni ile demir ihtiyacinin artmasi kan kaybi ve parazitler' olarak siralanan açiklamada, demir eksikligine bagli kansizlik her yas grubunda görülmekle beraber en sik 6 ay ile 2 yas arasinda çocuklarda görüldügü dile getirildi. Hafif olgularda hafif solukluk disinda herhangi bir belirti vermeyen anemi, ancak kan analizleri sonucu tespit edilebiliyor. Açiklamada su ifadelere yer verildi: "Kansizlik belirgin ise solukluk, halsizlik, huzursuzluk, istahsizlik, çabuk yorulma, oturma emekleme ve yürümede gecikme kansizligin belirtisi olarak siralanabilir. Ögrenmede güçlük, davranis bozukluklari, atesli hastaliklara yatkinlik, huzursuzluk, huysuzluk, çarpinti, nefes darligi, kabizlik, bas dönmesi, kulak çinlamasi görülebilir. Bazi hastalarda toprak yeme gibi belirtiler ortaya çikabilir. Hekim muayenesi ile birlikte yapilacak tam kan sayimi tani koydurur. Demir eksikligini saptamak için vücutta ki demir ve demir depolarina bakilir. Gerekir ise demir eksikligini disinda kansizlik yapan nedenlere yönelik testler yapilabilir."

DEMIR EKSIKLIGI IÇIN ÇOCUGUNUZA KIRMIZI ET, KURU ÜZÜM, INCIR YEDIRIN

UÜ Tip Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dali tarafindan yapilan açiklamada, demir eksikligini önlemenin en önemli yolunun yeterli beslenme olduguna dikkat çekildi. Ilk 6 ay bebegin anne sütü ile beslenilmesinin tavsiye edildigi açiklamada, "Ilk 2-3 aydan sonra doktor kontrolünde ek demir verin. Çocugunuzun içtigi inek sütünü günlük yarim litre ile sinirlayin. Demir içerigi zengin; kirmizi et, yumurta, balik, kuru yiyecekler (kuru kayisi, incir, ceviz, findik) kuru fasulye ile besleyin. Çocugunuza bol bol C vitaminince zengin gidalar verin. C vitamini demirin emilimini arttirmaktadir (katkisiz portakal suyu, limonata). Kirmizi et, balik, yumurta sarisi, kuru baklagiller (mercimek, nohut, kuru fasulye), kuru üzüm, incir, kayisi, yesil sebzeler, karaciger, tüketilmeli." denildi.

ÇAY, KAHVE DEMIRI AZALTIYOR

Açiklamada, demir emilimini azaltan maddeler de söyle siralandi: "Fosfat, karbonat, çay, kahve, gazli içecekler." Kansizlikta demir tedavisinde demir içeren damla ya da suruplarin kullanilabilecegine isaret edilen açiklamada su tavsiyelerde bulunuldu: "Demir içeren igneler ilk olarak tercih edilmez. Ilaçlar ögünler arasinda aç karnina verilir, 2-3 doz da verilir. C vitamini demirin bagirsaklardan emilimini arttirdigindan C vitamininden zengin gidalar (portakal, limonata, yesil biber, ispanak, domates) alinmalidir. Süt, yogurt ve anti-asit türü ilaçlar demir emilimini engelleyebileceginden demir preparatlari ile alinmamalidir. (Süt ve süt ürünleri ile demir preparatlari arasinda bir saat süre olmali). Ancak çocukluk çaginda önemli protein kaynagi olan süt ve süt ürünleri beslenme semalarindan çikarilmamalidir. Hemoglobin düzeyi normale ulastiktan sonra vücudun demir depolarinin dolmasi amaciyla da doktor kontrolünde 6 ay-1 yil daha düsük dozda ilaç alimi sürdürülür."

Yorumlar