Haberler

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Çocuklukta Sisman Olarak Etiketlenmek

Obezite dünyanin pek çok ülkesinde, özellikle de gelismis bati ülkelerinde önemli bir saglik sorunu. Genetik faktörlerin etkisinin de önemli oldugu obezite sorununda çocuklar ve gençler sagliksiz yeme aliskanliklari, egzersiz eksikligi gibi nedenlerden dolayi risk altinda. Ancak obezite riskini artiran bir faktör daha var: sisman olarak etiketlenme.

Amerika’da Hunger ve Tomiyama tarafindan gerçeklestirilen bir arastirmada yaklasik 2500 kiz çocugu 9 yil boyunca izlendi. Katilimcilarin boy ve kilolari arastirmadan önce (10 yasinda) ve 9 yil sonra ölçüldü. Sisman olarak etiketlenen kizlarin, 19 yasinda obezite sorunu yasama riskinin digerlerine oranla daha yüksek oldugu görüldü. Bununla birlikte çocugu sisman olarak etiketleyen kisi sayisi arttikça, bu çocugun 9 yil sonra obezite sorunu yasama riskinin arttigi gözlendi. Bu sonuçlar katilimcilarin sosyoekonomik statüsü, etnik kökeni, ergenlik baslangiç yasi gibi faktörlerin etkisinden bagimsiz olarak elde edildi.

Kisacasi sadece sisman olarak bile görülmek ve bunun kisiye söylenmesi uzun bir zaman sonra o kisinin obezite sorunu yasamasi riskini artiriyor. Bunun nedenleri arasinda arastirmacilar, etiketlenmenin degersizlik hissini uyandirabilmesi, bunun da kisiyi sagliksiz yeme aliskanliklarina itmesini gösteriyor. Arastirmacilar, kiloyu damgalama (örnegin isim takma, kilolu kisilere karsi yargilayici olma gibi) karsiti çalismalarin obeziteden korunma konusunda oldukça önem tasidigina dikkat çekiyor.

Yorumlar