Haberler

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Engellilerin Rapor Çilesi Bitiyor!

"Saglik Bakanligi'yla yapilan engelli saglik kurulu raporlari çalismasi bitmek üzere. Raporlar artik elektronik sisteme geçecek"
        
Engelli ve Yasli Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, engelli saglik kurulu raporuna iliskin Saglik Bakanligi'yla yapilan çalismanin bitmek üzere oldugunu belirterek, raporlarin artik elektronik sisteme geçecegini bildirdi.

Baskent Ögretmenevi'nde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi Engelli ve Yasli Hizmetleri Genel Müdürlügü ile Serebral Palsili Çocuklar Dernegi (SERÇEV) isbirligiyle "Serebral Palsideki Güncel Yaklasimlar" konulu aile bilgilendirme semineri düzenlendi.

Seminere, Engelli ve Yasli Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, SERÇEV Kurucu Baskani Mehmet Gürkan, serebral palsili çocuklar ve aileleri katildi.

Burada konusan Çiftçi, serebral palsilinin agir ve sikintili bir hastalik oldugunu belirterek, en büyük problemin de engelli raporu alirken yasandigini söyledi.

Raporlamayla ilgili Bakanligin iki yildir hizmet verdigini hatirlatan Çiftçi, raporlama konusunda bütün problemleri ortadan kaldiracak çalisma baslattiklarini ifade etti. Saglik Bakanligi'yla yapilan engelli saglik kurulu raporu çalismasinin bitmek üzere oldugunu dile getiren Çiftçi, "Raporlar artik elektronik sisteme geçecek. Daha önceden alinan rapor bir kagit olarak hastanede bir kenarda kaliyordu. Eleman sisteme girerse bizim veri tabanimiza düsüyordu, girmezse alamiyorduk. Elektronik sistemle alindigi anda bilgisayara geçecek" dedi.

-"Fonksiyon kayiplarina yönelik çalisma da yapildi"

Hastanelerdeki bu sistemle yapilan islemlerin seffaf sekilde Türkiye'nin her yerinde görülebilecegini ifade eden Çiftçi, çocuk raporlamasinin da yetiskinden ayrildigini vurguladi.

Fonksiyon kayiplarina yönelik çalisma yapildigini da anlatan Çiftçi, engellilik oranlarindaki yüzdelerle yapilan hizmetin ortadan kaldirilacagini söyledi. Fonksiyon kayiplarini raporlamalarda tanimladiklarini ifade eden Çitçi, "Her bir fonksiyon kaybinin karsiligi olacak. Devletin sundugu hizmet alanlarini da tanimladik. Böylece, kim vergi muafiyetine tabi olacak, kim egitim hakkindan yararlanabilecek, kim evde bakim ayligi alacak, engelli maasi alacak, bütün bu sorularin cevabi verilmis oluyor. Bu hizmetlere erisimde büyük bir kolaylik saglayacak" diye konustu.

MEB'le özel rehabilitasyon merkezlerinin fonksiyonlarinin iyilestirilmesine yönelik çalisma yaptiklarini belirten Çiftçi, "Teorik egitimi, okullardaki kaynastirma programlarina yani MEB'e birakiyoruz, kisinin kendi ayaklari üzerinde duracagi çalismalari da özel rehabilitasyon merkezlerine birakiyoruz" ifadesini kullandi.

Yorumlar