Görme engelliligi

Her birey gibi görme engelli bireylerin de kendine özgü özellikleri, ilgi yetenek veögrenme ihtiyaçlari bulunmaktadir. Görme engelli bireylerin çevrelerini algilamalari ve bilgi toplamalari, saglam kalan duyularina dayali olmaktadir. Bu nedenle de görme engelliler ögrenirken nesnelere dokunur, nesnelerin çikardiklari sesleri dinler, koklar ve tatlarinabakarak nesnenin özelliklerini anlamaya çalisip diger duyu organlarindan genis ölçüdeyararlanirlar. Dokunma duyusunun görme engelli bireylere uygun özel egitim yöntemlerine göre kazandirilmasi gerekmektedir. Çevreyi ve çevredeki uyaranlari algilamada önemli olan bir diger duyu organi da isitmedir. Isitme duyusu görme engelli bireylerin sosyal iliskilerini sürdürmede önemlidir. Ancak çevrede sürekli olarak sesli uyaranlari bulmak her zaman mümkün degildir. Bu nedenle de verilecek yasantilarda sesli uyaranlara da yer vermek gerekmektedir. Insanlarla iletisim kurmada kullanilan konusma becerisine sahip olmalari da görme engelliler için bir avantaj gibi görülebilir.

Görme engelli bireyler, tüm diger engellilerde oldugu gibi bazen engellerinden bazen de toplumun anlayissiz tavrindan dolayi engellerini daha fazla hissetmekte ve olumsuz yönde etkilenmektedirler. Bu olumsuz etkilenmeyi en aza indirgemek veya bunlarla bas edebilme becerisini kazandirmak için küçük yastan itibaren egitime alinmalari, gelisimleri açisindan önemlidir. Bu nedenle görme engellilerin bireysel özellikleri ve özür dereceleri dikkate alinarak bilissel, sosyal, akademik, psikomotor, bagimsiz hareket, günlük yasam ve özbakim ile ilgili temel becerilerin kazandirilmasi ve gelistirilmesi amaci ile Mill? Egitim Bakanligina bagli faaliyet gösteren özel egitim ve rehabilitasyon merkezlerinde uygulanmak üzere görme engelliler destek egitim programi hazirlanmistir.

GÖRME ENGELLI ÇOCUKLARIN ÖZELLIKLERI

1. Motor Gelisim: Görme bozuklugu olan çocuklarin motor gelisimi ve dogustan sahip olduklari motor becerileri, gören çocuklardan farklilik göstermemektedir. Bununla beraber, görme bozuklugu olan çocuk, bozuklugunun derecesine bagli olarak hareket etme ve kesif becerilerini faaliyete geçiremeyebilir.

2. Dil Gelisimi: Görme bozuklugu olan çocuklar sözel anlatima düskündürler. Monoton sesle konusma, ses perdeleme yetersizligi vardir, daha yüksek sesle konusurlar, beden dili kullanimi azdir.

3. Zihinsel Gelisim: Farklilik göstermemektedir. Agirlik, uzaklik ya da mum yanan bir odanin atmosferi gözü etkiler. Akademik performans düsük olabilir.

4. Sosyal Gelisim: Göz kontagi kuramama durumunda, korkma, okuyamama.

Görme Engelli Bireylerin Genel Özellikleri

1. Dogustan görme engelli olan bireyler, ayakta dururken ya da otururken ileriye ya da geriye sallanma, yüzünün önünde parmaklarini ya da ellerini sallama, parmaklarini ya da elini sallama, parmaklari ile gözlerini ovusturma gibi amaçsiz hareketler gösterebilirler.

2. Görme engelli bireyler, insanlarin yüzlerini ve esyalarin görünümlerini canlandiramadiklari için onlarla iletisimlerinde pasif ve anlamsiz bir yüz ifadesine sahiplerdir.

3. Gören bireylerle konusurken çogu zaman duyarsiz, ilgisizmis gibi görünürler.

4. Birçok çalisma, görme engelli bireylerin yer degistirmelerini saglayan yuvarlanma, yürüme gibi hareket becerilerini kazanmada gecikme gösterdigini ortaya koymaktadir.

5. Sonradan görme duyusunu kaybeden bireyler arasinda motor gecikme görülmez, ancak daha önce görme duyusunu kaybetmis bireylerde motor gecikme görülür.

6. Tamamen görmeyen (total kör ) bireylerin yürüyüsü daha kisa adim seklinde, belirgin bir ayak sürüme davranisi, yavas yürüme, egik yürüme gibi sekilsel davranislar gösterirler.

7. Kavramsal gelisimde ya da bilissel yeteneklerde gecikme gözlenebilir.

8. Özellikle soyut düsünmeyi gerektiren becerilerde daha basarisiz olabilirler.

9. Alan kavramini vermek güçtür. Alana iliskin bilgiler daha çok dokunma duyusu araciligiyla kazanilmaktadir.

10. Görme yetersizliginden kaynaklanan eksiklikleri diger duyu organlarini kullanarak telafi etmeye çalisirlar.

11. Dikkat yogunlastirma, ince ayrintilari fark etme yetenekleri gelismistir. Görme engelligi

12. Sosyal faaliyetlere ilgilidirler.

13. Müzikle yakindan ilgilenirler.

14. Bedensel ve zihinsel gelisimlerinde farklilik vardir.

15. Bagimsiz hareket edebilme becerileri sinirlidir.

16. Algisal motor ve bilissel gelisimde gecikme görülür.

17. Iletisim kurarken yüz ifadesini degistirmede güçlükleri olabilir.

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Yorumlar