Evlilikte Çiftler Neden Kriz Yasarlar?

Evlilikte krizler neden siklasti? 
Ekonomik sartlar, sehir hayatinin olumsuzluklari, sosyal nedenler, bireyin toplumda yalnizlasmasi gibi nedenler, evliliklerde derin krizlerin yasanma sikligini artirdi. Bu ayni zamanda çiftleri kriz anlarina hazirlikli olmaya ya da iliskideki sorunlari krize dönüstürmeden önleme yollarini ögrenmeye mecbur birakti.

Evliligin farkli dönemlerinde farkli nedenlerden dolayi krizler yasanir.

Evliligin ilk 3 yillik döneminde kisilerin kendilerinin ya da yakin çevre bireylerinin bu durumu kabullenmeleri ve gereken sorumluluklari yerine getirmeleri, yasamlarini bu yeni duruma göre düzenlemeleri ile ilgili zorluklar, bu zorluklara bagli problemler ve krizler görülebilmektedir. 

4 ila 14 yil arasinda ortaya çikan evlilik krizlerinin en sik karsilasilan nedeni ise bireylerin flört ve yeni evlilik döneminde birbirlerine karsi yaptiklari duygusal yatirimin zaman, yasam kosullari, aliskanliklar gibi nedenlerle yavas yavas kaybolmasi ya da çocuk dogumundan sonra çiftlerin duygusal yatirimlarinin esten tamamen alinip çocuga aktarilmasi gibi nedenlerle ortaya çikar. Evliligin devamina neden olan alismislik duygusu bireyleri birbirine baglayan tek neden olarak evliligin sürmesine neden olur. Ancak çiftlerden herhangi birinin kendi yasamindaki duygusal boslugu fark etmesi sonucunda evlilik krizi bas gösterir. Diger es genellikle saskindir ve olayi anlamakta zorluk çeker. Çünkü görünürde her sey yolundadir. Bu tarz krizlerde sadakatsizlik gibi davranis problemleri de sik olarak karsimiza çikar. Krizin erken evrelerinde evlilik yardimina ulasilmasi ve bireylerin önce kendileri sonra da evlilikleri için degisim çabasi içine girmeleri evliligi söz konusu dar bogazdan kurtarabilecek tek yoldur.

15 yil ve daha uzun süredir devam eden evliliklerde ise karsilasilan en sik kriz bireylerden birinin geçmis yasam süreci ile ilgili olarak evli oldugu kisiden yasanmamisliklar ya da geçmiste yapilan haksizliklarla ilgili hesap sorma, hesaplasma ve bedel ödetme çabalari olarak ortaya çikar. Bu tarz problemlerin çözümü için bireylerin yasamlari içinde kendilerine ait farkli ugras alanlarinin yani sira es ile birlikte devam ettirilen ya da ettirilmesi gereken ortak etkinliklerin çözümde rolü büyüktür.

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Yorumlar