Down Sendromu

DOWN SENDROMLU ÇOCUKLARIN ÖZELLIKLERI

Down Sendromu’na özgü yüz görünümü, kaslarda güçsüzlük, uzamis sariligin olmasi, ensedeki cilt kalinliginda artis, avuç içi ve parmaklara iliskin bulgular yeni dogan bir bebekte Down Sendromu’nu akla getirir. Bebegin basini dik tutmasi, oturma ve yürümesi gecikir. Hastaliktaki zihinsel problemler en önemli klinik bulgudur. Zihinsel problemlere sahip okul çocuklarinin yaklasik 1/4'ü Down Sendromlu çocuklardir. Dogumsal kalp anomalileri, barsak anomalileri, katarakt, epilepsi, hipotroidi ve lösemi klinik tabloya eslik edebilir.

Down Sendromlu çocuklarla normal çocuklar arasindaki en belirgin gelisimsel fark; gelisim hizi ve düzeyiyle ilgilidir; yani ayni gelisim basamaklari farkli hizla tirmanilir. Örnegin hareket gelisiminin temel göstergelerinden olan emekleme, ayakta durma, siralama ve yürüme gibi asamalara, Down Sendromlu çocuklarda daha uzun sürede ulasilir. Baska bir organik sorunu olmayan Down Sendromlu çocuklar, 2 ya da 3 yasinda yürüyebilirler.

Down Sendromlu çocuklarin zihinsel gelisimi, genelde 2-7 yasindakilerin gelisim düzeyindedir. Ancak, erken baslanan sürekli egitim, bu yas sinirini daha üst basamaklara tasiyabilmektedir. Bu çocuklarin dikkat süreleri kisa, bellekleri zayiftir. Soyut kavranilan ögrenmede çok zorluk çekebilirler. Yürüdükten bir-iki yil kadar sonra konusurlar. Ilk sözcükleri 3 yas civarinda kullanmaya, cümle kurmaya 6 yas civarinda baslarlar. Alici dil gelisimleri (kendisine söylenenleri anlama), ifade edici dil gelisim düzeyinden (bagimsiz konusabilme) daha yüksektir. Sosyal gelisimleri, zihinsel gelisimlerinden genellikle iki-üç yil öndedir. Bu nedenle çogu kez olduklarindan zeki görünebilirler. Çevreleri ile uyumlu iliskiler kurabilirler. Problemlerine özgü karakteristik özellikler gösterirler.

Sevimli, neseli, dünyayla barisik, karsisindakilerin yasi-konumu ne olursa olsun hemen yakinlik kurabilen, ama buna karsin inatçi, istemedigi buseyi yapmayan, kendi yapabilecegi bir isi baskasina yaptirmaya egilimlidirler.

Down Sendromlu çocuklar saglik sorunlari olmazsa, egitimde çok alici olabilen çocuklardir. Büyük kas becerileri, öz bakim becerileri, algi-dikkat-taklit-kavram becerileri ve sosyal becerileri sistemli ve uyumlu bir çalismayla belirli bir seviyeye getirilebilir. Ama, dil gelisimleri geç ve zor ilerleyecektir.

Down Sendromlu Çocuklarda Dil Gelisim Süreci

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Yorumlar