Dil Konusma Bozukluklari

               Konusma yetersizligi; sözel iletisimde farkli düzey ve biçimlerde ortaya çikan aksakliklar ve düzensizlikler nedeniyle dili kullanma, konusmayi ögrenme ve iletisimdeki güçlüklerin, bireyin egitim performansini ve sosyal uyumunu olumsuz yönde etkilemesi durumudur.

Asagida belirtilen maddelerin mevcut oldugu kimseler konusma yetersizligi bulunan kimseler olarak kabul edilirler.

1.     Konusmanin anlasilir bir sekilde olmamasi.

2.     Konusmanin duyulamamasi.

3.     Sesin bozuk ve tirmalayici olmasi.

4.     Ritimlerin ve vurgularin bozuk olusu.

5.     Dil yönünden (kelime haznesi)  yetersizdir.

6.     Yasi ve fiziksel yapisina göre konusmanin iyi gelismemis olmasi.

KONUSMA YETERSIZLIGININ NEDENLERI

Yapisal Nedenler: Bazi konusma engelleri organsal nedenlere bagli olarak ortaya çikar ve sürüp gider. Çenenin yapisi ve devinim yetenegi, dil kaslarinin olagan isleyisten yoksun olusu, dil bagi denilen dil alti baglantisinin dil ucuna kadar uzanmasi, dudaklarin yarikligi, dudaklarin asiri kalin ya da ince olmasi, asiri gergin dudaklar, dudaklardaki yaralar, dudaklarin olagan disi gergin olusu, damagin çok yüksek ya da düz olusu, damak yarikligi, yumusak damak diye adlandirilan kismin gerekli yumusakliktan yoksun veya felçli olmasi burunda et olusu, dislerin yoklugu ya da bozuk düzende olusu, isitme kaybi ve beyindeki özür konusmayi olumsuz yönde etkileyebilir.

Görevsel nedenler: Konusma organlari tam ve saglam oldugu halde görevini yerine getirmez ya da yanlis görev yaparlar. Bu da konusmayi özürlü hale getirir. Evde yabanci bir dilin konusulmasi, konusulan dilin kalitesiz olusu konusmayi kazanma ve pekistirme döneminde çocukla ilgilenecek kimsenin olmamasi gibi nedenlerden ötürü konusma organlari beklenen konusma görevini yerine getirmeyi ögrenememis olabilir.

Ruhsal Nedenler: Çocugun duygusal bir çatisma içinde olmasi anne ve babanin uyum sorunlari, çocugun asiri derede duyarli olmasi, çekingen ve utangaç olmasi konusmayi etkiler.  

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Yorumlar