Asperger Sendromu

1944'de Avusturyan hekim Hans Asperger tarafindan "otistik piskopati" olarak tanimlanmistir. Etyoloji bilinmiyor, otistik bozuklukta olan sebepler sorgulaniyor.

DSM-IV tani ölçütleri:

A. Asagidakilerden en az ikisinin varligi ile kendini gösteren toplumsal etkilesimde nitel bozulma:

  1. toplumsal etkilesim saglamak için yapilan el-kol hareketleri, alinan vücut konumu, takinilan yüz ifadesi, göz göze gelme gibi birçok sözel olmayan davranista belirgin bozulmanin olmasi

  2. yasitlariyla gelisim düzeyine uygun iliskiler gelistirememe

  3. diger insanlarla eglenme, ilgilerini ya da basarilarini kendiliginden paylasma arayisi içinde olmama (örnegin ilgilendigi nesneleri göstermeme, getirmeme ya da belirtmeme)

  4. toplumsal ya da duygusal karsiliklar vermeme

B. Asagidakilerden en az birinin varligi ile kendini gösteren davranis, ilgi ve etkinliklerde sinirli, basmakalip ve yineleyici örüntülerin olmasi:

  1. ilgilenme düzeyi ya da üzerinde odaklanma açisindan olagan disi, bir ya da birden fazla basmakalip ve sinirli ilgi örüntüsü çerçevesinde kapanip kalma

  2. özgül, islevsel olmayan, alisilageldigi yapilan gündelik islere ya da törensel davranis biçimlerine hiç esneklik göstermeksizin siki sikiya uyma

  3. basmakalip ve yineleyici motor mannerizmler (örnegin parmak siklatma, el çirpma ya da burma ya da karmasik tüm vücut hareketleri)

  4. esyalarin parçalariyla sürekli ugrasip durma

C. Bu bozukluk, toplumsal, mesleki alanlarda ya da önemli diger islevsellik alanlarinda klinik olarak belirgin bir sikintiya neden olur

D. Dil gelisiminde klinik açidan önemli bir gecikme yoktur (örnegin 2 yasina geldiginde tek tek sözcükler, 3 yasina geldiginde iletisim kurmaya yönelik cümleler kullanilmaktadir)

E. Bilissel gelismede ya da yasina uygun kendi kendine yetme becerilerinin gelisiminde, uyumsal davranista (toplumsal etkilesim disinda) ve çocuklukta çevreyle ilgilenme konusunda klinik açidan belirgin bir gecikme yoktur. 

Etiketler

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Yorumlar