Ask repertuarinizi yenileyin!

 Iki insan evlenmeye karar verdiklerinde, askin ve heyecanin bas döndürücü oldugu günlerin sonsuza dek sürecegi beklentisiyle dolu olurlar. Ancak zamanla esler birbirine alistiklarinda, iliskilerinde belli bir rahatliga kavusur ve hayatlari hareketsiz bir rutine oturur. Ve bir gün gelir ki bu rutin ve paylasilan bir yasamin sorumluluklari katlanilamaz bir hal alir. Eslerden biri ya da her ikisi de iliskilerindeki o kivilcimin yok oldugunu ve evliligin sikici oldugunu düsünmeye baslar. Bu durumu hareketlendirmeniz ve evliliginizi canlandirmaniz gerekmektedir. Iste size bazi tavsiyeler;

Eski zamanlari hatirlayin

Birlikte olmaya basladiginiz o ilk günleri düsünün ve sizi birbiriniz için özel kilan seyin ne oldugunu hatirlamaya çalisin. Belki de bu sey, birlikte olmak için çiktiginiz hazirliksiz tatillerdi ya da askinizi birbirinize kanitlayan küçük ama anlamli sözcükler ve jestlerdi. Çocuklar ve is hayatinizdayken istediginiz her an günlük rutininizden çikmaniz pek mümkün olmayabilir, fakat hiç esinizin ceketinin cebine ya da arabasinin torpido gözüne küçücük bir ask notu yerlestirmeyi aklinizdan geçirdiniz mi? Ya da aksam yemeginde onun en sevdigi yemegi ya da tatliyi yapip biraz daha özen göstermeyi? Esinizin, kendisini özel hissetmesini saglayacak ve hala onu çok sevip arzuladiginizi gösterecek herhangi bir sey evliliginizi monotonluktan uzaklastiracaktir.

Her hafta bir randevu gecesi ayarlayin

Maddi imkanlar sinirliysa ya da çok küçük çocuklariniz varsa hafta sonu bir yerlere kaçmak çok uygulanabilir bir seçenek olmayabilir. Ancak bunun evliligi canli tutmakyerine birlikte ve yalniz olmak için her hafta bir randevu gecesi belirleyebilir ve bu özel geceyi sirayla planlayabilirsiniz. Aklinizin evde kalmamasi için çocuklarinizi güvendiginiz bir akrabaniza ya da bir bebek bakicisina birakabilirsiniz. Bulusmalariniz her seferinde lüks bir restoranda aksam yemegi olmak zorunda degil, bir parkta birlikte piknik yapabilir, en yakin barda bowling oynamaya gidebilir ya da birlikte yürüyüse çikabilirsiniz. Bu zamani birbirinizle konusarak ve birbirinizi dinleyerek geçirmeye özen gösterin ve isteki sikintilardan, ev islerinden ya da çocuklari disçiye götürme sirasinin kimde oldugundan bahsetmekten sakinin. Bu randevularin amaci sizi yeniden birbirinize baglamak ve iliskinizin temellerini yeniden bulabilmenizi saglamaktir.

Birlikte bir ders alin/kursa gidin

Birlikte ders almak ve kursa gitmek, esinizle yeniden bag kurabilmeniz için harika bir yoldur. Ikiniz de yeni bir seyler ögrendiginiz için bu size yeni bir sohbet konusu ve ilgi alani yaratacaktir. Yerel okullarin birçogu ve belediyeler her sene farkli ilgi alanlarina yönelik kurslar açmaktadir. Ikinizin de hoslanabilecegi seyler bulun ve buna göre bir tanesini seçin. Aslina bakilirsa birlikte dans ya da yoga kursuna gitmek yalnizca iliskinize degil, sagliginiza da iyi gelecektir. Ancak bu tür kurslar saat açisindan daha fazla devamlilik gerektirebilir ve bu da aldiginiz dersleri en ez stresle devam ettirmenize engel olabilir.

Bir siginak yaratin

Evinizin ortamina söyle bir göz atin ve sizi davet eden daginiklik ve kargasadan uzak bir yer bulun. Böyle bir alan yoksa biraz zaman harcayarak böyle bir alan yaratin. Burasi günde 15-20 dakikaligina bile olsa sizin ve esinizin biraz gevseyip rahatlayabilecegi özel bir yer olsun. Televizyon ya da cep telefonu gibi dikkat dagitan seyleri, sizin için özel olan bu alandan uzak tutun ve yalniz kalabilmek için çocuklari da alaniniza sokmamaya gayret edin. Böyle bir ortam sizi ve esinizi, iliskiniz ve evliliginiz hakkinda oldukça mutlu edecektir.

Birlikte yeni seyler deneyin

Yeni bir kart oyunu oynamak ya da kitapçilara gelen yeni kitaplari incelemek gibi en basit seyleri bile birlikte yapmak hayatiniza hareket katacaktir. Ikinizde damak tadi konusuna ilgiliyseniz, birlikte yeni bir tarifi deneyebilir ya da sehre yeni açilan o restorana gidebilirsiniz. Ya da ikiniz de açik hava insaniysaniz, yeni bir yürüyüs yolu bulabilir ya da bahçede çocuklar için bir kulübe insa edebilirsiniz. Rutininizin disina çikmak her zaman çok kolay ve uygulanabilir olmayabilir, ancak böyle basit ve yeni seyleri denemek aranizdaki bagin güçlenmesine yardimci olmakla kalmayacak, ayrica hayatlarinizi da daha ilginç kilacaktir.

Birlikte planlar yapin

Sizin ve esinizin rahat oldugu bir zaman seçin ve birbirinize hayal ettiginiz gibi yasayip yasamadiginizi sorun. Eger cevap olumsuzsa, -maddi, duygusal ya da fiziksel olarak- istediginiz yere ulasmak için neler yapabileceginizi tartisin. Ancak bu sohbetinizin bir suçlamalar silsilesine dönüsmesine izin vermeyin. Onun yerine birlikte alacaginiz kararlari gerçeklestirmek için belirli yöntemler gelistirin. Bu, iliskinize yeni bir dogrultu ve amaç vererek yasaminizin monoton olmaktan çikmasini saglayacaktir.

askinizi canli tutunTatil yapin

Kaynaklarinizin kisitli olmasi ve isinizdeki sorumluluklariniz, birlikte tatile çikmanizin imkansiz oldugunu düsünmenize neden olabilir. Ancak bunu yeni bir masraf olarak görmektense, iliskinize yaptiginiz bir yatirim olarak görmeye çalisin. Ayrica lüks bir gemi yolculuguna çikmak ya da pahali bir otele gitmek zorunda degilsiniz. Yakinlarinizdaki bir tatil yerine gitmek ya da sahilde bir hafta sonu geçirmek aranizdaki ask atesini yeniden alevlendirmeye yetecektir. Internetin, ofisten gelebilecek aramalarin, evdeki yükümlülüklerinizi hatirlatacak seylerin ve mümkünse çocuklarinizin olmayacagi sakin bir yer bulun. Bu zamani yalnizca birlikte olmak için kullanin. Mutlu anilarinizdan, gelecek için hayallerinizden ve simdiki endiselerinizden bahsedin. Döndügünüzde yalnizca kendinizi yenilenmis ve canlanmis hissetmekle kalmayip, evliliginizin daha genç ve eskisinden çok daha güçlü oldugunu göreceksiniz.

Hemen hemen bütün evlilikler bir noktadan sonra biraz da olsa sikici olmaya baslar. Esler iliskilerinde rahata alisir ve bunu sorgulamamaya baslarlar. Genellikle çocuk ve is sahibi olmanin getirdigi sorumluluklar, bos zaman ve eglence için hiç firsat vermezler. Evliliginize yeniden biraz lezzet ve hareket katmak istiyorsaniz, esinizin ve sizin biraz rahatlayip, gevsemesi ve eglenmesi, iliskiniz açisindan önemli bir adim olacaktir.

 

Etiketler

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Yorumlar