Aldatilma-Aldatma

“Var olan iliskiyi bitirip, yeni bir iliskiye baslamak varken, neden bazi insanlar aldatmayi tercih ediyor?” sorusunun her dönemde farkli yanitlari olabilir ve aldatma partnerin baska bir partner oldugunu fark ettigi noktada çiftin hayatini olumsuz etkilemeye baslar.

Genel olarak temelde var olan bir iliskiyi gelistirebilmek, üretebilmek ve yasami paylasabilmek becerisini gelistirememis kisilerin kendilerini yeniden ifade etme, dürtüsellikteki anlik hazlarin sürekliligini saglama ve sonsuz baglanma arayislarina aldatma diyebiliriz. Aldatma; belki de insanlik tarihinin en eski zamanlarindan bu yana degismeyen bir gündem maddesidir ve son yillarda sosyal bir yara haline gelmistir.

Ihanet hem kadin hem erkek için de yaralayici ve kabullenilmesi güç bir durumdur. Toplumumuzda “erkektir yapar, erkegin elinin kiri’’ gibi erkegin aldatmasini mesru gösteren bir yaklasim mevcuttur. Kadin da esini affetmelidir ve yuvasini bozmamalidir. Ancak kadinlar genellikle eslerini affetmis görünseler de, içlerinde aldatilmayi sindirmeleri kolay degildir. Bir kadin için belki kocasinin baska bir kadinla cinsel birliktelik yasamasi bir derece kabul edilebilir gibi görünse de, kocasinin baska bir kadina duygusal olarak baglanmasi veya âsik olmasi çok inciticidir. Kadinin affedemeyecegi bir durumdur. Erkek için de aldatilmak yaralayici ve özgüveni sarsici bir durumdur. Çiftin arasindaki iletisimin niteligi, aradaki sevgi baginin gücü onlarin bunun üstesinden gelmesini saglayabilir ancak aldatilmak mutlaka iliskide bir iz birakir.

Evlilik Nedenleri Evlilikte yasanan sorunlar ve eslerin iliski içindeki hareketleri de aldatmaya sürükleyen nedenlerden bazilarini olusturur. Bunlardan bazilari;aldatma

*kontrol altina almaya çalismak

*ilgisiz ve sorumsuz es

*cinsel tepkiler ve reddedilis devamli alttan alma, pasiflik.

*bagimli veya narsist kisilikli eslerin varligi

*sevmeden evlenmek,sadece sahip olunan nitelikler için iliski yasamak ( para, kariyer,sekil,statü vs)

*otorite savaslari

*bencil es ve eslerin çoçuktan sonra rol kaybi.( es olmayi unutup sadece anne veya baba olmak)

*yüksek beklentiler ve hayal kirikliklari

*psikolojik sorunlar ve kisilik yapilari

*aldatan-aldatilan anne baba ile büyümek-tanik olmak

ERKEKLER NEDEN ALDATIR?

Çocukluktan gelen iç çatismalari olan erkegin aldatma olasiligi çok yüksektir. Aslinda erkeklerin aldatmak için çok önemli bir nedene de ihtiyaçlari yoktur. Maksat heyecan olsun, skor olsun! Çünkü çok sayida kadinla iliskiye girmek arkadas çevresinde bir takdir göstergesi olarak algilanmaktadir. Hatta arti puan toplamak ugruna bu konuda gerçek disi hikâyeler anlatan erkeklerin sayisi az da degildir. Ayrica erkekler birlikte çalistiklari güzel, anlayisli, uyumlu ve basarili kadinlara da sik sik âsik olurlar. Ayrica ezilen erkek, aldatarak hayattan intikam aliyor da olabilir. Her gün milletin agiz kokusunu çeken, çok yerde ezilen ve gururu incinen erkek aldatarak hayattan ve kendi kaderinden intikam alarak var olmaya çalisabilir. Son olarak evli ve çocuklu olan erkekler kendilerinden yasça küçük genç kadinlarla birlikte olarak hala güçlü bir erkek olduklarini kendilerine ve çevrelerine kanitlamaya çalisabilirler. Bu durumda olan evli erkekler çogunlukla aldatma olmasa karisini veya ailesini birakma potansiyeline sahiptir. Kisaca erkeklere göre aldatmanin nedenleri su sekilde ifade bulur: “Her erkek yapar, heyecan olsun diye, arkadaslarimi etkilemek için, baska bir kadina âsik oldum, sarhos oldugum için, esimle sorunlarimiz var, ortam öyle gerektirdi, olaylar öyle gelistigi için, karim benimle ilgilenmiyor, O’na acidigim için, istedigimi elde edebilecegimi kendime kanitlamak istiyordum, canim seks istiyordu, O’nu öylece eve yollayamazdim, karim kendisine eskisi gibi bakmiyor, cinsel istegim fazla.” vb.

aldatilmaKADINLAR NEDEN ALDATIR?

Mutsuz olan kadinin aldatma olasiligi yüksektir. Kadinin egitiminin artmasi ve is yasaminda daha aktif rol almasi, aldatma konusunda erkek egemenliginin kirilmasina yol açmistir. Kadinlar, kisilik yapisina göre aldatma konusunda farkli tutumlar göstermektedir. Bir grup kadin duracagi yeri bilirken, bir grup kadin ise belirli bir çizgide iliskisini devam ettirebilir. Bu, tamamen iliskinin gidisati ve kadinin ruh durumu ile baglantilidir. Kadin âsiksa ve aldatilmak çok avam ve asagilayici sekilde gerçeklesmemis ise çok daha az vicdan azabi duyar. Kisaca kadinlara göre aldatmanin nedenleri su sekilde ifade bulur: “Mutsuzum, çok zekiydi, tatmin olamiyorum, bir filmdeki erotizminden etkilendim, âsik oldum, beni çok ihmal etti, yeniden bir erkege ihtiyaç duydugum için, yakinlik ve sefkat özlemi çektigim için, kendimi yalniz ve terkedilmis hissettigim için, aylardir seks yapmadigim için, O’nu kendime daha fazla baglayabilmek için, bastan çikarmanin zevkinden, çok ugrasti, pesinde kosulan nüfuzlu biri oldugu için, istedigimi elde edebilecegimi kendime kanitlamak istiyordum, O’na âsik oldugum ve benimle ciddi oldugu için, kocam beni aldattigi için intikam almak istedim, cazibesi ve esprisi oldugu için, O’nun üzerinde güç ve söz sahibi olabilmek için, dünyanin en harika erkegi oldugu için, o anin romantizminden, çok sik is gezisine çikip beni yalniz birakti, çok güzel oldugumu söyledigi için, kiskanç kocam beni hep kendisini aldatmakla suçladigi için bu kez gerçekten yaptim, sonsuz parasi oldugu için, sesi çok seksi oldugu için, kendimi tümüyle teslim etmek istedigimden, beni sekse zorladigi için, kariyer yapmamda bana yardimci olsun diye.” vb. “Güzel kadinlar daha çok aldatiliyor” sözü medyada sikça duydugumuz bir ifadedir. Erkegi aldatmaya yönelten etkenin ne oldugu önemlidir, erkegin aldatmasinda mutlaka esinin de dogrudan ya da dolayli olarak bir payi vardir. Yine erkegin kisilik yapisi çok önemlidir, esinin güzel olmasi, begenilmesi, çevreden takdir görmesi erkegin asagilik ve degersizlik duygularina kapilmasina neden olabilir ve bilinçdisi olarak esinden intikam almak amaçli erkek onu aldatabilir ve toplumun gözünde degersizlestirebilir. Aslinda burada erkek esini degil kendini aldatmaktadir. Esini degil kendini degersizlestirmektedir, ama bunun farkinda degildir. Özellikle narsisistik kisilik yapisina sahip erkeklerde bu durum ortaya çikmaktadir. Ayrica baska bir açidan bakildiginda da, güzel bir bayanin yanindaki erkek diger bayanlar için cazip hale gelebilir. Kadinlar ‘’ Eger bu güzel kadin bu adamla birlikteyse, demek ki bu adamda özel bir sey var. ‘’diye düsünebilirler ve adami bastan çikarmaya çalisabilirler ve adam da buna karsi koyamayabilir.

 

 

Etiketler

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Yorumlar