Çalışma Alanlarım

Aile ve Evlilik Danismanligi

Aile ve Evlilik Danismanligi

Aile ve Evlilik danismanliginin inceleme konusu aileyi olusturan bireyler degil; bireyler arasindaki iliskinin, iletisimin niteligidir. Aile danismani, aile üyelerinin birbirleriyle iliskilerinde aksayan yönleri ortaya çikarmaya ve aile üyelerinin de bunu görmesini saglamaya çalisir.

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Aile ve Evlilik Danismanligi

Aile Danismanliginin Islevi

Ailenin de, her canli gibi farkli islevleri yerine getiren farkli organlari, duyulari ve kendi ruhu vardir. Bu islevsellikler arasinda bütünlügü korumak, günümüzde giderek güçlesmistir. Ailenin kendi güç kaynaklarini gelistirmesi - islevselligini saglamasi, gerçekçi hedefler edinmelerini, açik iletisim kurmalarini saglamak, empati kabiliyetlerini gelistirmeye ve kendi yaratici çözümlerini ortaya koymaya yönelik hedeflerini gerçeklestirmeye yönelik aile danismaninin destegine ihtiyaç duyabilmektedirler.

 Aile Danismanliginin Amaci Nedir?

Aile ve Evlilik Danismanligi

Aile danismanliginin amaci, aile içinde yasanan kisiler arasi sorunlar olabilecegi gibi, tüm aileyi etkileyen ölüm, kronik hastalik, bir aile bireyinin evden ayrilmasi gibi konularda aile bireylerine destek vermektir. Aile danismanliginin belirgin ve açik hedefleri vardir. Amaç, ailenin yasadigi sorunlarin çözümünün yani sira aile bireylerinin birbirlerini daha iyi anlamalarini, belirgin ve esnek sinirlar çizebilmelerini saglamayi kolaylastiracak yeni beceriler kazandirmaktir.

Aile üyelerinden herhangi birinin yasadigi sorunun etkisi tüm aileyi kapsar ve çözüm sürecinde ailenin tümü belirleyici bir rol tasir. Iliskiler açisindan sorunlari olan insanlarin, evlilik, ayrilik ve bosanma sirasinda, çocuklarla ve aile ile ilgili kisisel veya kisiler arasindaki sorunlarin üstesinden daha rahat bir sekilde gelmelerine yardimci olur.  Aile ve Evlilik Danismanligi incinmis duygular, siz ve esiniz arasindaki veya ailedeki diger bir kisi ile olan sorunlar, yeni yasam düzenlemeleri ve çocuklarin bakimi ve mali düzenlemeler konusundaki sorunlarla ilgili olabilir.

Eslerin arasindaki sorunlarin çocugu etkilemesi veya çocugun yasadigi fiziksel, psikolojik, egitim sorunlarinin aile içi dinamikleri etkilemesi kaçilmazdir. Yasanan bu sorunlarin çözümünde aile bireylerine psikolojik destek vermek, aile içi iletisimi güçlendirmek, aile bireylerini birbirlerine duyarli olmalarini saglamak aile danismanliginin amaçlarini olusturmaktadir.

Aile Danismaninin Aile Danismanligi Sürecindeki Rolü

Aile danismani, aile üyelerinin birbirleriyle iliskilerinde aksayan yönleri ortaya çikarmaya ve aile üyelerinin de bunu görmesini saglamaya çalisir. Aile danismanliginda bireyler ailede yasanan bir problemi, kendi bakis açilarindan ortaya koyarlarken aile danismani, bireylerden her birinin;

· Digerlerini saygi ile dinlemesine,

· Digerlerinin bakis açisini görmesine ve anlamasina,

· Digerlerin karsi duygu ve düsüncelerini daha açik bir dil ile ifade etmelerine, digerlerine karsi incitici davranislarda bulunmamasina,

· Soruna yönelik olarak konusmasina,

· Digerlerini olduklari gibi kabul etmesine,

· Digerlerinden beklentilerini açikça ifade etmesine yardimci olur.

Aile Danismanligi (aile danismanlik) sadece iliskilerin devamina yönelik verilen bir süreç degildir. Bazen ayrilma karari alan esler, bununla birlikte özellikle çocuklari varsa “Biz Nasil Saglikli Ayrilabiliriz?” sorusunu saglamak için de böyle bir uzmana basvurabilirler. Bu durumda uzman (aile danismani) eslerin verdigi bu karardan emin olup olmadiklarini ve kararlarinin psikodinamiklerini analiz ederek onlara bu dogrultuda bir destek verir. Bu yönde verilen destekte bir çok konu masaya yatirilir ve eslerin bu konularda ortak bir noktada bulusmalari saglanir.

Aile Danismanliginin Önemi

Aile

Aile içinde fertlerin yasadiklari sorunlar, fertlerin huzursuz olmasina, birbirleriyle olan iliskilerinin zayiflamasina, iletisim yollarinin tikanmasina ve bunlarin yani sira sorunlarin üst üste yigilarak bireyleri farkli çözüm yollari (evden uzaklasma, alkol bagimliligi, bosanma, aldatma ve evi terk etme..) aramalarina sebep olabilmektedir.

Elbette bu kadarla kalmamakta birlikte, fertleri diger yasam alanlarindan da bazi sorunlarla karsi karsiya birakmaktadir. Bilindigi gibi, aile toplumsal yapinin en küçük parçasidir. Aile fertleri hem bireysel olarak varliklarini sürdürmekte hem de toplumsal yapinin bir parçasi olarak rollerini yerine getirmektedirler.

Bu anlamda  Aile ve Evlilik Danismanliginin toplumsal bir boyutu da ortaya çikmaktadir. Fertlerin aile ortaminda yasadigi sorunlar, toplumsal rollerini ve diger kisilerle olan etkilesimlerini de olumsuz yönde etkilemekle birlikte sorunlarin daha da büyümesine neden olmaktadir.

Aile danismaninin yakin hedefi aile iletisimini düzeltmek ve aile içerisindeki çatismayi azaltmak, final hedefi ise aileyi fonksiyonel hale getirmektir.

Özetle aile danismanligi, rahat ve güven verici bir ortam saglayarak üyelerin hem kendilerini hem de birbirlerini tanimalarina, birbirleriyle açik ve içten bir iletisim kurarak sorunlarina çözüm bulmalarina yardimci olmaya çalisir.

 

 

 

 

Etiketler

Yorumlar