Ögrenme Güçlügü

Ögrenme güçlügüEgitim, bireyin davranislarinda kendi yasantisi yoluyla istenilen önde degisim olusturma sürecidir. Bireyin ihtiyaçlarinin karsilanmasinda birincil etken, bireyin gereksinimi olan egitimin saglanabilmesidir. Her birey gibi özel egitime ihtiyaci olan bireylerin de kendilerine özgü özellikleri, ilgileri, yetenekleri, ögrenme ihtiyaçlari ve haklari bulunmaktadir. Çagdas egitim anlayisi geregi, özel egitime ihtiyaci olan bireylerin bu özellik ve ihtiyaç çesitliligi dikkate alinarak “bireyi merkez alan” egitim modeliyle ögrenimlerini sürdürmeleri en dogal haklaridir.

Özel ögrenme güçlügü olan bireyler dili yazili ya da sözlü anlama ve kullanabilme için gerekli olan bilgi alma süreçlerinin birinde veya birkaçinda sorun yasarlar. Özel ögrenme güçlügünün bireyin dinleme, konusma, okuma, yazma, heceleme, dikkat yogunlastirma, matematik, akil yürütme, motor ve organizasyon becerilerini olumsuz etkileyen yapisal bir sorun olmasi nedeniyle, bu güçlügü olan bireyler örgün egitim programlarinda zekâ düzeyine ve yasitlarina oranla düsük basari göstermektedirler. Bu durum bireyin egitimini, meslegini, sosyal iliskilerini, günlük aktivitelerini ve benlik saygisini olumsuz yönde etkiler. Özel ögrenme güçlügü nedeni ile yasanan sorunlarla bas dilebilmesi için özel egitim ilke, yöntem ve tekniklerinin uygulanmasi gerekmektedir. Bu nedenle özel ögrenme güçlügü olan bireylerin gelisim özellikleri ve özür dereceleri dikkate alinarak bilgiyi islemleme, analitik düsünme, okuma-yazma ve matematikle ilgili temel becerilerinin gelistirilmesi için çalisilmalidir.

TANIMI VE ÖZELLIKLERI

Tanimi

Amerikan Psikiyatri Birliginin (APA 2001) tanimina göre özel ögrenme güçlügü; zekâsi normal ya da normalin üstünde olan bireylerin, standart testlere göre yas, zekâ düzeyi ve aldigi egitim göz önünde bulunduruldugunda okuma, matematik ve yazili anlatim düzeyinin beklenenin önemli ölçüde altinda olmasiyla tanisi konulan bir bozukluktur. Okuma bozuklugu, yazili anlatim bozuklugu, matematik bozuklugu ve baska türlü adlandirilamayan ögrenme bozuklugu alt gruplarini içerir.

 Özellikleri

Özel ögrenme güçlügü olan bireyler, ögrenmede çok önemli olan bilgiyi isleme sürecinin (bilginin alinmasi, düzenlenmesi, bellekte depolanmasi ve iletilmesi) bir kisminda ya da hepsinde sorun yasayabilirler. Özel ögrenme güçlügünde okul öncesi dönemden itibaren dil, algi, kavram, motorkoordinasyon, bellek, dikkat-konsantrasyon, siralama, organizasyon, duygusal-sosyal alanlarda güçlükler görülebilmektedir.

Özel ögrenme güçlügü olan bireyler ögrenme için gerekli olan bilissel strateji gelistirebilme güçlügü yasayabilirler. Akademik alanlarda yetersizlikleri vardir. Ancak bu bireyler tüm belirtileri tasimayabilir ve/veya bu belirtileri farkli yogunlukta gösterebilirler.

Güçlü Olduklari Alanlar: Özel ögrenme güçlügü olan bireylerin akademik becerileri ayni yas ve zekâ seviyesindeki akranlarindan daha düsük bir düzeyde olmasina ragmen güçlü, yetenekli olduklari alanlar da bulunmaktadir. Bu bireyler merakli ve çevrelerine karsi ilgili olabilir, ilgi duyduklari alanlarda daha kolay kavrayabilirler.

Sözcükler yerine resimlerle düsünebilirler. Sezgisel yolla problem çözme becerileri ve hayal güçleri gelismis olabilir. Yaraticidirlar. Pratik çözüm yollari bulabilirler. Bir matematik sorusunu kâgit kalem kullanmadan zihinden çözebilirler. Bir makineyi kilavuzu okuyup çalistirmak yerine bir bakista anlayip çalistirabilir ve icatlar yapabilirler.

 

ÖZEL ÖGRENME GÜÇLÜGÜ – DISLEKSI TANISI KONURKEN KULLANILAN TESTLER

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Yorumlar