Depresyon

Depresyonun temelinde uzun süre devam eden derin üzüntü hali, durgunluk, güçsüzlük, isteksizlik, karamsarlik, konusma ve hareketlerde yavaslama seklinde ortaya çiktigi, daha önceden isteyerek ve severek yaptigi günlük aktivitelere karsi isteksizlik ve hayattan zevk alamama durumu vardir. Arastirmalara göre kadinlarin yüzde 20'sinde, erkeklerin yüzde 10'unda, ergenlerin de yüzde 5'inde görülmektedir.

Depresyon Türleri

Tüm depresyon türleri ayni degildir. Ayni zamanda klinik depresyon olarak bilinen majör depresyon ve distimi olarak da bilinen kronik depresyon en yaygin türdür. Fakat kendine özgü isaretleri, belirtileri ve tedavisi olan baska depresyon türleri de vardir

Depresif reaksiyon: Kisinin basina gelen belli bir olaydan kaynaklanir. Derin üzüntülü bir duygu hali hakimdir. Genellikle çok ciddi bir durum degildir ve geçicidir. Sikayetler siddetli olabilir ama genellikle tedavi gerektirmez ve iki hafta ile alti ay arasinda kendiliginden iyilesir.

Kronik depresyon (Distimik bozukluk): Sikayetler ve sikayetlerin siddeti depresif reaksiyona benzer ama distimik bozukluk daha uzun sürer (en az iki yil).

Majör depresyon: Ciddi bir rahatsizliktir. Davranis bozukluklari, hatta intihar bile görülebilir. Hastalarda sadece derin üzüntü ve çökkünlük hali degil, ayni zamanda günlük olaylara karsi ilgisizlik, asiri yorgunluk, uyku problemleri, suçluluk ve degersizlik hissi vardir. Belli nöbet dönemleri halinde seyreder. Hastalarin çogu ilk nöbetten kurtulsa da nüks ihtimali yüksektir. Majör depresyon genellikle kendiliginden baslar, veya depresif reaksiyonda oldugu gibi olayi baslatan belli bir travma veya stres vardir. Hastalarda intihara tesebbüs olabilecegi için mutlaka tedavi edilmelidir.

Manik Depresyon: Diger adi “Bipolar Depresyon” olan manik depresyon, klinik depresyon periyodlari arasindaki karmasik ruh hali bozuklugudur. Bipolar depresyon 2′ye ayrilmaktadir. Bipolar 1′de kisi en az 1 kez manik depresyon yasamistir ve bu majör depresyon’dan bagimsiz olarak görülür. Bipolar 2′de ise kisi en az 1 kez majör depresyon dönemi ve 1 kez hipomani (orta dereceli mani) yasamistir.

Lohusali depresyon: Kadinlarin yaklasik %10-20''si dogum sonrasinda depresyon geçirir. Sikayetler birkaç haftadan bir yila kadar sürebilir."

Mevsimsel Depresyon: Mevsimsel depresyon yilin belirli bir döneminde, genellikle bahar aylarinin bitimi ve kis aylarinin baslamasiyla ortaya çikar. Daha nadir olarak görülen bir diger mevsimsel depresyon ise “yaz depresyonu”dur ve ilkbahar aylarinin sonuyla yazin baslangicinda görülür. Mevsimsel depresyonlar mevsim geçisiyle birlikte kendiliginden ortadan kalkar.

Psikotik Depresyon: Psikotik depresyonda kisinin “gerçeklik”le bagi ortadan kalkar. Psikotik depresyonda olan kisilerde halüsinasyonlar ve hezeyanlar sik olarak görülür

Depresyonun Nedenleri 

Depresyon sik görülen bir hastalik olarak tanimlanmistir. Bu siklik yaklasik her dört kisiden biri olarak ifade edilebilir. Depresyon tedaviye cevap verir ve kisilerin çogunlugu iyilesir. Hiçbir neden olmaksizin depresyon baslayabilir. Nedenleri söyle özetleyebiliriz :

• Olumsuz yasam olaylari ile karsilasma • Büyük üzüntülere neden olabilecek kayiplar ve yas 
• Is yasami sorunlari • Partner, evlilik, Aile sorunlari 
• Hamilelik ve Lohusalik süreci • Kalitsal yatkinlik 
• Fazla Alkol kullanimi 
• Bazi hastaliklar ( Kanser, Multiple Skleroz, Epilepsi, Aids gibi ölümcül hastaliklar ) 
• Bazi ilaçlar ( Kardiyak ve hipertansifler gibi ) 
• Dogum ve hamilelik süreci 
• Menapoz - Antrapoz dönemi 
• Mevsim degisiklikleri 
• Ülke, sehir degistirme, yeni yasam kosullari

Depresyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen “klinik depresyon” oldukça ciddi bir sorundur. Depresyonun tedavisi geciktikçe kiside riskli davranislar ve alkol tüketimi artar. Ayrica sosyal hayatta, iliskilerde daha önce mevcut olmayan sorunlar görülür ve kisi yalnizliga sürüklenir. Ayni sekilde okul ya da is hayati da olumsuz etkilenir.

Majör depresyon tedavi edilmedigi taktirde haftalar, aylar hatta yillar boyu sürebilir. Tedavi, sadece ruh halinin gelismesi ve yasam kalitesinin yükselmesi için degil ayni zamanda fiziksel saglik içinde hayati önem tasimaktadir. Yapilan arastirmalarda, uzun süreli majör depresyonun kalp krizi ve felç riskini önemli oranlarda artirdiginin alti çizilmektedir.

Depresyonla mücadelede yöntemleri:
1. Belli araliklarla nefes alip verme yoluyla rahatlama.
2. Bir yere uzanarak bas kismindan baslayarak ayaklara kadar bölge bölge gevseme. 
3. Düzenli beslenme

4. Problem yaratan durumun nedenlerini arastirip bulma ve ortadan kaldirma.
5. Inanç ve degerleri sinamayi ögrenme
6. Duygularini açik ve uygun bir sekilde paylasma
7. zamani iyi kullanma
8. Sosyal destek alma
9. Iletisim becerilerini güçlendirme
10.Problem çözme becerilerini güçlendirme

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Yorumlar