Çalışma Alanlarım

Çocuk ve Ergen Danismanligi

Çocuk ve Ergen Danismanligi

03 - 12 yas arasi çocuklar ve 12 - 17 yas arasi ergenlerle çalisilmaktadir. Çocuklarla ilgili tüm psikolojik sorunlar ve ergenlik dönemi sorunlari ele alinmaktadir. Ayni zamanda ebevenylik ve çocuk yetistirme tutumlariyla ilgili sorunlar ve çözüm yollari çalisilmaktadir.

Gelin birlikte çözüm bulalım!

Online randevu almak için tıklayın

Çocuk ve Ergen Danismanligi

Çocuk Ergen DanismanligiAileler  çocuklarinin bir davranisi veya bir sorusu üzerine ne sekilde tutum sergilemeleri gerektigini bilemeyebilirler veya konu hakkinda endise duyabilirler.

Anne karninda baslayan büyüme süreci çocukluk, ergenlik ve yetiskinlik olarak birbirini takip eder. Gelisim ve degisimin yogun oldugu bu süreçte, her çocuk ve ergenin kendisine özel sorunlari olusur ve bu sorunlarin çözümünde kisisel ve gelisimsel özelliklerin göz önünde bulundurulmasi ve her çocuk ve ergene ayri bir davranis sergilenmesi gerekmektedir.

03 - 12 yas arasi çocuklar ve 12 - 17 yas arasi ergenlerle çalisilmaktadir. Çocuklarla ilgili tüm psikolojik sorunlar ve ergenlik dönemi sorunlari ele alinmaktadir. Ayni zamanda ebevenylik ve çocuk yetistirme tutumlariyla ilgili sorunlar ve çözüm yollari çalisilmaktadir.

Çocukluk ve onu takip eden ergenlik, kisinin fiziksel, duygusal ve sosyal açidan hizli degisim gösterdigi dönemlerdir. Birçok yetiskinin düstügü en önemli yanilgi, çocuk ve ergenlerin yetiskinlerden tek farkinin yas oldugunu düsünmek ve onlari “yasi küçük yetiskinler” olarak algilayip, çocuk ve ergenlik dönemlerinin kendine özgü süreçlerini göz ardi etmektir. Bu dönemlerde olusmasi beklenen saglikli duygusal ve davranissal degisimlerin farkinda olmak, ortaya çikacak sorunlarin fark edilip, çözüm amaçli harekete geçilmesini için çok önemlidir.

Çocuklarda mental reterdasyon, ögrenme bozukluklari (okuma, yazma, sözel ifade, sayisal ögrenme zorlugu), motor becerilerde bozukluk, iletisim bozukluklari, yaygin gelisimsel bozukluk (otizm, asperger), dikkat eksikligi, davranis bozukluklari, beslenme ve yeme bozukluklari, tikler, tuvalet problemleri, ayrilma anksiyetesi gibi alanlarda çalisilmaktadir.

Gelisim problemlerinde erken teshis-tedavi ve egitim çok önemlidir. Egitimsel ve tedavisel çalismalarda semptomlari ortadan kaldirmak degil gelisim problemi olan alanlara yönelik çalisarak çocugun sosyal yasam içinde yer bulmasini saglamaktir.

Çocukluk döneminde ortaya çikan duygusal problemlere zamaninda müdahale edilmez ise ergenlikte bir sekel olarak ortaya çikmaktadir.

Ergenlerde, anksiyete, davranis bozukluklari, sinav kaygisi, ergenin aile ile iliskisi, depresyon, uyku problemleri, ergenlikte kimlik olusumu gibi problemlerle çalisilmaktadir.

Çocuk ve ergen ile çalisirken aslinda aile ile de çalisilmaktadir çünkü aile içinde karismis roller, anne babanin kisisel paternleri, ailede sorunlara yol açan kaliplasmis davranislar, ögrenilmis anne-baba kaliplari, kusak farklari, aile dinamiklerinin islevlerini yerine getirmemesi bu noktada sistem dahilinde ele alinan basliklar olmaktadir.

 

 

 

 

Etiketler

Yorumlar